Solidne fundamenty wiedzy o nieruchomościach i budowie domów

Adaptacja poddasza

Powiększyła Ci się rodzina lub uznałeś, że nie chcesz dłużej marnować pięknej przestrzeni strychu? Adaptacja strychu może nie być łatwym zadaniem – ale jest jak najbardziej możliwa! Zobacz o czym musisz pamiętać przy dostosowaniu poddasza do celów użytkowych.

Adaptacja strychu to świetny sposób na zdobycie dodatkowego metrażu w domu. Pod spadzistym dachem można wyczarować magiczne, wygodne wnętrze. Jeśli przestrzeń jest dostatecznie duża nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować w niej nawet kilka pokoi czy łazienkę.
Jest to pomysł wart przemyślenia. Nie ma w zasadzie z tym żadnego problemu jeśli poddasze od początku zostało zaprojektowane z możliwością adaptacji do celów mieszkalnych. Taką przestrzeń możemy od razu urządzać bez wprowadzania zmian budowlanych. Jedyną rzeczą, którą musimy załatwić jest zgłoszenie do urzędu informacji o zmianie przeznaczenia pomieszczeń. Większa powierzchnia użytkowa sprawi jednocześnie, że będziemy płacić większy podatek od nieruchomości.

 

Dostosowanie poddasza do celów użytkowych

Co jeśli projekt naszego domu posiada poddasze, które nie było przewidziane do urządzenia mieszkania? Prawdopodobnie konieczne będzie wzmocnienie i uszczelnienie całego dachu. W skrajnych przypadkach może skończyć się nawet jego zdjęciem. Wymagane będą też dodatkowe ocieplenia oraz pociągnięcie instalacji. Należy także przemyśleć dokładnie kwestię okien i sprawdzić, czy podłogi nie wymagają dodatkowych wzmocnień.

 

Przerobienie dachu do celów mieszkalnych

Konstrukcja dachu określa ilość przestrzeni możliwej do zagospodarowania. Jeśli ma on bardzo dużą rozpiętość, opierać się będzie na dodatkowych filarach lub ściankach. Utrudnia to czasem aranżację pomieszczenia. Z drugiej strony, pomysłowo wykorzystane sprawią, że wnętrze może stać się ciekawsze.
Ważną sprawą jest wysokość ścianki kolankowej, czyli przedłużenia zewnętrznej ściany, na której opierają się krokwie dachu. Zbyt niska sprawi, że pod dachem nie upchniemy nic poza niewielkimi pudłami. Do zastosowań mieszkalnych najlepiej, jeśli będzie miała minimum 1,5 m. Taka wysokość pozwoli nam już na wstawienie biurka, a w odległości 50 cm od ściany będzie mógł się poruszać dorosły człowiek.
Jeśli ścianka jest zbyt niska, możemy ją podwyższyć. W tym celu trzeba ściągnąć dach i dokonać niezbędnych przeróbek. Podwyższenie ściany może mieć negatywny wpływ na bryłę budynku – trzeba ją przemyśleć na nowo i wysoką ściankę ukryć na przykład pod spadem dachu. W tym może pomóc nam już tylko dobry architekt, który przeprojektuje budynek.

 

Jakie pomieszczenie urządzić na poddaszu?

Kiedy już udało nam się przeprowadzić niezbędne zmiany w konstrukcji budynku lub od początku poddasze było przewidziane do adaptacji, czas pomyśleć o urządzeniu samego wnętrza oraz podjęciu decyzji, jaką funkcję będzie ono spełniać.
Nieco kłopotliwe mogą okazać się nietypowe skosy lub zakamarki. Sprawiają, że na pierwszy rzut oka pomieszczenie wydaje się być wyjątkowo nieustawne. W takich sytuacjach bardzo pomocna okaże się konsultacja z dobrym projektantem wnętrz. Fachowcy znający się na aranżowaniu mieszkań doskonale zrozumieją kłopot i doradzą kreatywne rozwiązania w zależności od tego, co chcemy na poddaszu zrobić.
Poddasze to wymarzone miejsce na klimatyczną sypialnię lub przestrzeń dzienną połączoną z pracownią. Czy będzie ona komfortowa, zależy od jakości ocieplenia oraz szczelności okien. Zalegający śnieg na dachu może sprawiać, że zimą pomieszczenie będzie chłodniejsze – co może być problemem w przypadku sypialni. Natomiast latem może się bardzo nagrzewać, a wpadające przez okna słońce nie poprawi tej sytuacji – jeśli więc będzie to przestrzeń dzienna, przebywanie w niej może okazać się mało komfortowe. Aby uniknąć takich problemów, warto już na etapie budowy domu uwzględnić optymalne rozmieszczenie okien, zależne od kierunków geograficznych i położenia słońca.
Tak naprawdę na poddaszu możemy urządzić każdy rodzaj pomieszczenia – a nawet całe mieszkania. Poddasza są dobrym miejscem na pokoje dziecięce. Nadaje to nieco magicznego charakteru i pobudza ich dziecięcą wyobraźnię. Jeśli więc mamy możliwość zagospodarowania poddasza, zróbmy to!