Solidne fundamenty wiedzy o nieruchomościach i budowie domów

Dom energooszczędny

Moda na domy energooszczędne zaczęła się w Polsce około 2 lata temu, mniej więcej 10-15 lat po tym, gdy w zachodniej Europie takie domy już były budowane. Jak wygląda taki budynek? Jakie ma zalety? Dlaczego właściwie jest energooszczędny? Odpowiedzi rozwiewające wątpliwości zamieszczone są poniżej.

Zalety domu energooszczędnego

Z racji dobrego zabezpieczenia termicznego ścian, ekologicznych i mądrych systemów grzewczych, oraz elektrycznych wydatki na utrzymanie takiego domu są dużo niższe niż w przypadku tradycyjnego. Ściana południowa powinna być w jak największym stopniu przeszklona, by poprawić oświetlenie pokoi, oraz lepiej ogrzać dom promieniami słonecznymi. Dlatego też na południowej ścianie powinny znajdować się: kuchnia, jadalnia, salon i wszelakie pomieszczenia, gdzie spędzamy dużo czasu. Dom może być ogrzewany pompą ciepła, kolektorami słonecznymi, a energię możemy pozyskiwać z paneli solarnych, stąd rachunki za ogrzewanie i prąd będą niskie, a dodatkowo są to źródła naturalne nie powodujące szkód dla środowiska. Zaletą domu energooszczędnego jest także fakt, że takie budownictwo jest bardziej cenione, dlatego sprzedając dom możemy liczyć na wyższą cenę.

 

Dom energooszczędny – ogrzewanie

Dom energooszczędny można ogrzewać na wiele sposobów. Kolektory słoneczne na dachu mają wiele zalet, ale niestety nie dostarczą nam w zimie wystarczająco ciepłej wody w kranie i instalacji c.o. Kominek z płaszczem wodnym sprawdza się dobrze, jest też ciekawym dodatkiem architektonicznym, ale wymaga stałego nadzoru. Jeśli nie zapalimy w nim nie będzie ciepłej wody w kranie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się być pompa ciepła, która wykorzystuje energię pochodzącą z powietrza, lub gruntu jako źródła ciepła. Instalacja jest może dość droga, ale efektem jest zawsze ciepła woda w kranie, jak i w kaloryferach i to prawie za darmo. Jest to dodajmy rozwiązanie bardzo ekologiczne nie zatruwające środowiska, ani nie szkodzące mu w żaden sposób. Można ogrzewać dom oczywiście tradycyjnym piecem węglowym, ale to już rozwiązaniem ekologicznym nie jest.

 

Dom energooszczędny – parametry

Dom energooszczędny to jak sama nazwa wskazuje budynek zużywający mniej energii, oraz ciepła od tradycyjnego domu. Dom pasywny to również dom energooszczędny, ale pozyskujący także biernie (pasywnie) ciepło z otoczenia. Nie ma w Polsce konkretnie sprecyzowanego prawa mówiącego o tym ile energii powinien potrzebować dom, aby być zaliczonym jako energooszczędny. W Europie uważa się, że jest to w granicach 30-60 kWh/(m2*rok). Dom pasywny potrzebuje około 10-15 kWh/(m2*rok). Budynki takie powinny być oparte na planie kwadratu bądź prostokąta. Od strony południowej powinny być jak najbardziej przeszklone, aby zapewnić lepsze oświetlenie wnętrza, oraz ogrzewanie. W tej części domu powinny znajdować się pomieszczenia, w których przebywamy najczęściej: kuchnia, jadalnia, salon, pokój dzienny. Od strony północnej powinno być jak najmniej przeszkleń, a pomieszczenia tam powinny być przez nas mało uczęszczane, mogą to być: garderoba, pomieszczenie gospodarcze, garaż. Istotą domu energooszczędnego jest jak najlepsza izolacja od czynników zewnętrznych. Fundamenty i ściany powinny być ocieplone co najmniej 20 cm warstwą styropianu, a dach 30 cm. Okna powinny spełniać najwyższe standardy: są dostępne np. 3-szybowe, lub 5-7 komorowe. Dzięki takim zabezpieczeniom dom nie będzie oddawał ciepła na zewnątrz. Dodatkowo, aby w zimie nie wietrzyć domu, można zainstalować rekuperator, który będzie wprowadzał świeże powietrze z zewnątrz ogrzewając je powietrzem, które jest wyprowadzane z budynku. W domu energooszczędnym możemy także zainstalować panele solarne, które będą zasilać urządzenia w domu prądem pozyskanym z energii słonecznej. By ograniczyć straty energii warto wymienić żarówki na LED-owe, oraz zakupić sprzęt AGD jak najlepszej klasy energetycznej. Gdy spełnimy te wszystkie warunki utrzymanie domu będzie kosztowało naprawdę niewiele.

 

Robert Saj