Solidne fundamenty wiedzy o nieruchomościach i budowie domów

Jak działają solary?

Kolektory słoneczne widział chyba każdy. Jeśli nie na żywo to w filmie, czy telewizji, lub internecie. Mało kto natomiast pomyślał, żeby wyposażyć w takie urządzenia swój dom. Czy jest to drogie, oraz czy jest to opłacalne? Okazuje się, że nawet bardzo!

Jak działają kolektory słoneczne?

Pierwszą rzeczą jaką należy wiedzieć jest fakt, że kolektory słoneczne służą do ogrzewania wody. Tak, wody. Można z ich pomocą ogrzać wodę bieżącą w kranie, wodę w basenie, jeśli ktoś takowy posiada, a nawet wodę w instalacji centralnego ogrzewania. Ktoś może pomyśleć, że czyta bzdury, przecież kolektory słoneczne służą do wytwarzania prądu. Do tego służą zestawy solarne oparte o panele fotowoltaiczne. Bardzo podobne wyglądem, dlatego łatwo je pomylić. Kolektory słoneczne montuje się zazwyczaj na dachu, choć można też obok domu na specjalnym stelażu. Składają się z obudowy, szyby solarnej, płaskiego absorbera i wymiennika ciepła. Szyba solarna chroni przed warunkami atmosferycznymi absorber, którym najczęściej jest czarna metalowa płyta o dużym współczynniku absorpcji promieniowania słonecznego, pod którym leżą najczęściej miedziane rurki pełniące funkcję wymiennika ciepła. Zasadza działania jest bardzo prosta, promienie słoneczne skupiane przez absorber ogrzewają roztwór wody z glikolem w rurkach, które z kolei poprzez wężownice prowadzące do zbiornika wody ogrzewają wodę bieżącą.

 

Jakie kolektory słoneczne wybrać?

Jest kilka rodzajów kolektorów słonecznych, ale ze względu na zastosowanie można je podzielić na kolektory płaskie i próżniowo-rurowe. Płaskienajbardziej rozpowszechnione ze względu na prostotę konstrukcji i niskie koszty produkcji. Idealnie nadają się do domowej instalacji ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Problemem w takich kolektorach są straty ciepła z nagrzanego płynu grzewczego, oraz utrata ciepła z absorbera do otoczenia. Rozwiązaniem tego kłopotu są kolektory próżniowo-rurowe. Tutaj absorber i przewody rurowe znajdują się w próżni, która przepuszcza promieniowanie słoneczne, ale nie pozwala na przedostawanie się ciepła z powrotem do otoczenia. Stąd takie kolektory w bardziej pochmurne, jesienne dni sprawdzają się zdecydowanie lepiej. Wadą ich jest natomiast wyższa cena aniżeli w przypadku kolektorów płaskich. Jeżeli jednak, tak jak w naszym kraju nie można być pewnym pogody, lepiej wybrać droższe kolektory próżniowe, gdyż będą działały wydajniej nawet przy pochmurnej pogodzie, a nawet w zimie.

 

Czy opłaca się instalować kolektory słoneczne?

Jeśli tylko nasz dom nie znajduje się w dolinie, która przez większą część nawet pogodnego dnia jest w cieniu instalacja kolektorów jest jak najbardziej opłacalna. Zwróci się w zależności od wykorzystywania wody. Można także zastosować instalację jako dodatkowe urządzenie wspomagające pracę układu ogrzewania w domu. Dodatkowo w zależności od wielkości inwestycji i inwestora instalacje kolektorów słonecznych są wspierane przez państwo kredytami, lub dotacjami.  Średnio dla 4 osobowej rodziny wystarczą w zupełności dwa kolektory, więc nie trzeba zagospodarowywać nimi całego dachu i wydawać na to kosmicznej ilości pieniędzy. Istnieją firmy, które projektują i montują instalacje, a także pomagają zdobyć dofinansowanie. Jeśli zdecydujemy się na taki typ ogrzewania wody bieżącej w domu, oprócz późniejszych oszczędności jesteśmy także bardziej ‘eko’, gdyż taka instalacja kolektorów słonecznych nie szkodzi w żadnym stopniu środowisku.

 

3