Solidne fundamenty wiedzy o nieruchomościach i budowie domów

Jak kupić nieruchomość w Hiszpanii?

Inwestycja w nieruchomość w Hiszpanii świadczy o tym, że myślisz przedsiębiorczo i przyszłościowo – w kraju o tak rozwiniętej i dochodowej branży turystycznej twoja inwestycja prędko się zwróci z nawiązką. Zanim jednak nieruchomość w Hiszpanii zacznie przynosić zyski, trzeba ją kupić. Jak to zrobić? Dowiesz się w poniższym artykule!

Jaki region Hiszpanii wybrać?

Powinieneś się zainteresować nieruchomością w takim regionie i w takiej lokalizacji, gdzie najefektywniej spełnisz swoje potrzeby biznesowe. Najbardziej oblegane przez turystów, niemal przez cały rok, są hiszpańskie wybrzeża. Popularnością wśród przyjezdnych zza granicy cieszy się Costa del SolSłoneczne Wybrzeże; nie mniej atrakcyjne są także Costa BlancaCosta Brava w Katalonii z charakterystycznymi klifami, skąd blisko jest dojechać do pięknej i zabytkowej Barcelony.

Szukając opłacalnych biznesowo miejsc, warto przyjrzeć się lokacjom na Wyspach Kanaryjskich, hiszpańskim archipelagu znajdującym się blisko północnego wybrzeża Afryki. Docenisz tu bliskość natury i nieporównywalnie mniej ludzi, niż na kontynencie. Na brak turystów nie może narzekać również Ibiza, niewielkich rozmiarów wyspa należąca do Hiszpanii położona na Morzu Śródziemnym, będąca nieoficjalną światową stolicą niezapomnianych imprez. Ruch turystyczny generuje także centrum Półwyspu Iberyjskiego, gdzie jest stolica Hiszpanii – Madryt.

Mając tyle wiedzy zdecyduj teraz, gdzie wybierzesz lokalizację dla swojej nieruchomości.

 

Jaka nieruchomość najlepsza?

W Hiszpanii obowiązującą walutą jest euro, co sprawia, że twój budżet zgromadzony w złotówkach oczywiście maleje. Ważne, żebyś wiedział, jaką kwotę możesz przeznaczyć na inwestycję – 100 tys., czy 400 tys., czy 900 tys. euro i zgodnie z możliwościami szukał nieruchomości. Zastanów się, czy nie będzie kompromisem, jeśli mając niewielki zapas pieniędzy, nie lepiej będzie, kiedy zakupisz kilka pokoi, piętro, znajdujące się w budynku.

Jeśli natomiast twój budżet przeznaczony na zakup nieruchomości w Hiszpanii jest duży, zainteresuj się wykupieniem całego apartamentowca, willi, kamienicy.

Ważne! Upewnij się, jakie są plany zagospodarowania otoczenia, w jakim znajduje się twoja nieruchomość oraz czy sama posiadłość nie jest obciążona długiem – wskazywać na to może podejrzanie zaniżona cena.

 

Jakie są procedury?

Zdecydowałeś się na kupno domu lub apartamentu? Teraz koniecznie zapoznaj się z procedurami zakupu nieruchomości w Hiszpanii krok po kroku. Kiedy określisz rodzaj swojej nieruchomości oraz wybierzesz jej idealną lokalizację, wówczas nadejdzie czas, aby przystąpić do właściwego zakupu. Istotną częścią tej procedury jest wyrobienie sobie numeru N.I.E., za pomocą którego bank będzie mógł cię zidentyfikować jako podatnika w Hiszpanii. Naturalnie to oznacza, że powinieneś założyć konto bankowe w Hiszpanii. Nie jest to skomplikowana procedura, a w razie problemów językowych zawsze możesz skorzystać z pomocy tłumacza.

Po wytypowaniu swojej wymarzonej nieruchomości i rozpoczęciu procedury kupna, będziesz musiał uiścić opłatę, którą można nazwać zaliczką na poczet sprzedaży nieruchomości. Jest to zabezpieczenie finansowe dla sprzedającego oraz gwarancja, że nie odstąpisz od transakcji. Dla ciebie będzie to gwarancja, iż dana nieruchomość jest zarezerwowana na twoje imię i nazwisko.

Pamiętaj! Podpisywanie umowy musi się odbyć w obecności notariusza, który prawnie potwierdzi, że jesteś właścicielem nieruchomości.