Solidne fundamenty wiedzy o nieruchomościach i budowie domów

Jak szybko sprzedać auto?

Samochód to często oczko w głowie właściciela. Niestety w życiu większości kierowców w końcu przychodzi moment kiedy trzeba pozbyć się starego samochodu i wymienić go na nowszy model lub gotówkę. Zawsze jest to trudny moment, a udana i satysfakcjonująca transackja wymaga od nas wielu umiejętności. Jeśli i Ty stoisz przed zadaniem sprzedania swojego samochodu i chciałbyś dokonać tej transakcji w jak najbardziej korzystny sposób, to poniżej znajdziesz garść cennych wskazówek, które Ci to ułatwią.

Jak szybko sprzedać samochód używany?

Na początku należy podkreślić, że sprzedaż szybka i sprzedaż korzystna rzadko idą w parze. Dlatego jeżeli zależy nam na szybkim zastrzyku gotówki lub zwolnieniu garażu to musimy się przygotować na kompromis między tempem, a zyskiem. Im szybsza sprzedaż tym mniejszy zysk, a im większy zysk jest naszym celem tym więcej czasu i energii będziemy musieli poświęcić na przygotowanie samochodu i odpowiedniego ogłoszenia. Jeśli jednak zależy nam na szybkiej sprzedaży i jesteśmy gotowi na obniżenie ceny to poniższe wskazówki pozwolą na osiągnięcie rozsądnej ceny przy zachowaniu szybkiego tempa sprzedaży:

  • Przygotuj samochód – wszystkie czynności, które mogą poprawić jego wygląd będą dużym plusem dla kupujących.
  • Zainwestuj w ogłoszenia – aby ogłoszenie o Twojej ofercie trafiło do potencjalnych odbiorców musisz poruszyć maksymalnie wiele kanałów sprzedaży. Czy to ogłoszenia w internecie, w gazecie, czy na słupach ulicznych – wszystkie muszą być zrobione profesjonalnie
  • Zrób zdjęcia w jakości HD – dla klientów oprócz samego samochodu, istotną kwestią jest jakość zdjęć. Warto zadbać o to by były nie tylko wykonane w najwyższej jakości, ale także wprawną ręką i w taki sposób aby prezentować samochód w jak najlepszym świetle.
  • Zadbaj o kontakt – zainteresowani ogłoszeniem powinni móc w prosty sposób się z Tobą skontaktować. Musisz więc zadbać o to aby Twoja komórka była zawsze naładowana, mail był regularnie sprawdzany, a potencjalni klienci byli traktowani z szacunkiem.
  • Mów prawdę – ważnym aspektem dobrego ogłoszenia jest wskazanie kilku mankamentów swojego pojazdu. Taki zabieg sprawia, że potencjalni klienci będą postrzegali ogłoszenie jako wiarygodne i będą wiedzieli, że mają do czynienia z człowiekiem uczciwym, a nie zepsutym oszustem.
  • Zastosuj adekwatną cenę – bardzo często to właśnie cena jest czynnikiem decydującym o tym czy ktoś zajrzy do naszego ogłoszenia. Z tego względu cena dobrego ogłoszenia nie będzie znacząco odbiegała od średniej rynkowej. Zbyt drogie auta odrzucą natychmiast potencjalnych klientów, a zbyt tanie wzbudą nieufność w sprawność samochodu. Dobrym zabiegiem jest nieznaczne obniżenie ceny względem rynkowej. Być może nie pozwoli nam to na optymalny zysk, ale na pewno skróci czas oczekiwania na klienta.

 

Sprzedaż auta w skupie

Pomimo wszystkich powyższych wskazówek sprzedaż na własną rękę samochodu może zająć nam miesiące. Nie każdy ma tyle czasu i sił by nieustannie dbać o kontakt z klientami oraz negocjować ceny. Jeśli i Tobie brakuje czasu to możesz zastanowić się nad sprzedażą samochodu w skupie.

 

Takie placówki zwykle oferują 60-90% ceny rynkowej pojazdu i nie wymagają naprawy drobnych usterek czy woskowania lakieru. Wystarczy zjawić się samochodem w skupie, a po kilkunastu minutach formalności będziemy mogli opuścić taki salon lżejsi o obowiązek spieniężenia samochodu, a bogatsi o wagę portfela. Jest to zdecydowanie najszybsza forma sprzedaży samochodu, która jednocześnie gwarantuje nam godziwą, choć uszczuploną o kilka procent, zapłatę.

 

Aby wybrać odpowiedni skup najpierw sami powinniśmy zadbać o wycenę samochodu. Jeśli wycena podana przez skup byłaby znacząco odbiegająca od naszej, wtedy możemy zapomnieć o usługach firmy, która już na starcie wita nas kłamstwem. Jeśli znajdziemy firmę, która oferuje dobrą cenę to kolejnym krokiem jest sprawdzenie jej renomy i zasięgu. Zwykle skupy o zasięgu ogólnokrajowym są pewne i godne zaufania, a przy tym możemy zasięgnąć opinii innych klientów takich skupów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dokonujemy dobrej transakcji.

 

 Jak przygotować auto do sprzedaży?

Aby sprzedać auto w skupie wiele robić nie musimy. Wystarczy zadbać o estetyczny wygląd i ładny zapach, bez specjalnego woskowania, czyszczenia silnika, czy pucowania tapicerki. Jeśli jednak chodzi o sprzedaż prywatną, a nie przez pośrednika to sprawa jest bardziej skomplikowana. Diabeł tkwi w szczegółach i przy sprzedaży samochodu jest to nad wyraz widoczne. Obecnie rynek samochodów jest przepełniony. Strony z ofertami samochodowymi są liczone w dziesiątkach, a każda jedna oferta pretenduje do tego by przyćmić inne. W tak konkurencyjnym środowisku rynkowym każdy szczegół nabiera niezwykłej wagi. Tylko dzięki dbałości o detale możemy sobie zapewnić uwagę klienta, a następnie sprzedaż. Przygotowując samochód do sprzedaży powinniśmy pamiętać o następujących rzeczach.

 

  • Co z oczu to z serca – nasz samochód musi przez oczy trafiać do serca potencjalnego klienta w taki sposób, by nie mógł przez niego spać po nocach. Każdy samochód ma jakąś zaletę, która wyróżnia go spośród innych, więc pierwszym krokiem powinno być wyeksponowanie tego elementu, który jest największym atutem naszego auta. Ponadto auto powinno być pozbawione zarysowań i wszelkich innych widocznych niedoskonałości. Możemy pokusić się nawet o woskowanie i wypłukanie opon tak, by bieżniki były czyste. Tak nieskazitelnie wyglądający pojazd będzie przypominał samochód z salonu i od razu trafi do serca osoby, która upatrzyła sobie właśnie ten model.
  • Bo najważniejsze jest serce… – a w samochodzie silnik. Dlatego powinniśmy zadbać o to aby nie tylko zewnętrznie się dobrze prezentował. Jeśli chcemy sprzedać nasz samochód to powinnismy zadbać o to, by po podniesieniu maski klient przysłaniał oczy od blasku odbitego od idealnie wypolerowanego silnika. Taki widok gwarantuje, że samochód będzie przez klienta odebrany jako zadbany, a my zbudujemy swój wizerunek jako osoby porządnej i rzetelnej.
  • Nie zapominajmy o duszy – nigdzie nie czuć tak duszy samochodu jak za kierownicą. Powinniśmy zatem zadbać aby osoba za kółkiem czuła, że siedzi we wnętrzu nie tylko zadbanym, ale także wygodnym i przyjemnym. Najtańsza zawieszka choinkowa nie zbuduje klimatu, a wyrzucenie petów z popielniczki nie sprawi, że w aucie będzie odpowiednia atmosfera. Należy zadbać o to by tapicerka była dokładnie wyczyszczona, dywaniki były odkurzone, a na fotelach nie było śladów użytkowania. Dodatkowo można zadbać o to by fotele (o ile nie są skórzane) były opatrzone w pokrowce, które kolorystycznie będą harmonizowały z wnętrzem oraz kolorem karoserii. Nie mniej ważne jest obicie kierownicy i gałka skrzyni biegów. Takie detale mogą znacząco wpłynąć na decyzję o zakupie samochodu, szczególnie w ostatnim momencie, gdy klient będzie oglądał samochód na żywo.
  • Woń zwycięstwa – ostatnim trikiem, który stosują marketingowcy jest użycie powonienia, do przekonania do zakupu. Dlatego powinniśmy zadbać o to aby auto było pachnącym wnętrzem. Oczywiście jeśli przesadzimy z odświeżaczem powietrza lub jeśli użyjemy najtańszego i byle jakiego specyfiku nie pomożemy sobie, a zaszkodzimy. Aby pociągnąć klienta za nos do kupna naszego samochodu powinniśmy wybrać odpowiedni do wnętrza zapach. Spokojnie można to zrobić bez profesjonalnej wiedzy, ale ważne jest to aby nie przesadzić z zapachem, bo odurzająca chmura perfum może odrzucić nawet największego zapaleńca.08

Jeśli nie masz wystarczająco pieniędzy aby nadać swojemu samochodowi niepowtarzalny wygląd i klimat za kółkiem, wystarczy, że sprawisz by wyglądał schludnie i ładnie pachniał. Czasami minimalizm ma lepsze skutki niż przepych, a jest na pewno zdecydowanie lepszy niż nie podjęcie żadnych czynności. Dopasuj, więc rozsądnie rozwiązanie zarówno do swojego celu jak i portfela, a na pewno będziesz zadowolony z efektu.

 

 

Edwin Harmata