Solidne fundamenty wiedzy o nieruchomościach i budowie domów

Jak wybrać dobry dach?

Dach to jeden z najważniejszych elementów budowli. Osoby, które nie są ekspertami w tej dziedzinie często miewają problemy z wyborem jego odpowiedniego rodzaju. Jest to niezwykle poważna decyzja, której nie podejmuje się ot tak. Przed jej podjęciem należy dokładnie przemyśleć wady i zalety każdej potencjalnej opcji. Należy wziąć pod uwagę czynniki, które mogą okazać się w tej kwestii decydujące, jak min. warunki klimatyczne miejsca budowy oraz dostępne środki materialne. Oto krótki poradnik, który nieco przybliży wam ten temat i rozwieje wszelkie wątpliwości.

 

Prosta konstrukcja dachu

 

Można wyróżnić dwa rodzaje dachów prostych:

– wentylowane,

– niewentylowane.

Należy mieć świadomość tego, że dachy o prostej konstrukcji nie są idealnie płaskie. Ich powierzchnia jest nachylona, ale pod bardzo małym kątem, ok. 5-20 stopni. Dzięki temu woda może spływać z niego do rynien, bądź studzienek. Jedną z zalet dachów o prostej konstrukcji jest to, że ich wybór ułatwia określenie dokładniej ilości materiału, który będzie nam potrzebny do jego pokrycia. Tym samym, będzie nam łatwiej oszacować koszty, jakie na niego poniesiemy. Wybór dachu o prostej konstrukcji zapewnia również, że zapłacimy za jego realizację znacznie mniej, niż w przypadku, gdy wybralibyśmy bardziej skomplikowaną konstrukcję. Warto również wiedzieć, że taki typ dachu umożliwia nam jego zaadaptowanie jako część powierzchni użytkowej domu. Możemy stworzyć na nim, np. bardzo oryginalny ogród. Takiej możliwości niestety nie mamy, jeśli wybierzemy dach o bardziej spadzistej konstrukcji.

Spadzista konstrukcja dachu

 

Pośród dachów o bardziej skomplikowanej konstrukcji wyróżniamy min. :

– jednospadowe,

-dwuspadowe,

– czterospadowe,

– wielospadowe.

To na co należy zwrócić uwagę na początku to z pewnością koszty. Na dachy o spadzistej konstrukcji przeznaczymy znacznie większą kwotę, niż na te proste. O wiele trudniej będzie nam także określić dokładną ilość potrzebnych nam na jego budowę, materiałów. Sprawę znacznie komplikują skosy, wraz z którymi może pojawić się problem z odpadami materiałów. Gdy zdecydujemy się na dach spadowy musimy liczyć się również z tym, że zapłacimy więcej za robociznę. Trzeba także wiedzieć, że wybór takiego typu dachu, niesie za sobą pewne ryzyko. Mogą wystąpić problemy z wykonaniem prawidłowej wentylacji i ocieplenia dachów. Decydując się na spadzisty dach musimy mieć świadomość tego, że mogą pojawić się trudno dostępne miejsca, w których z biegiem czasu wystąpią szczeliny. Co więcej, odprowadzanie wody z opadów, przy takiej konstrukcji, może okazać się bardziej problematyczne, niż w przypadku dachu prostego.

Jakie pokrycie dachowe wybrać?

 

Wybór pokrycia dachowego to kolejny ważny etap procesu. Mam dobrą wiadomość dla tych, którzy obawiają się, że to również może poważnie naruszyć ich rodzinny budżet. Wcale tak być nie musi! Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, które są równie atrakcyjne pod względem cenowym, jak i estetycznym. Gdy zależy nam na tym, by zaoszczędzić pieniądze, materiałów możemy szukać w marketach lub składach budowalnych.

Do wykończenia dachu może zostać użyte pokrycie:

z dachówek – wyróżniamy dachówki betonowe oraz ceramiczne. Tańszą opcją są dachówki betonowe. Są lżejsze od ceramicznych, a na dachu prezentują się bardzo solidnie. Na pierwszy rzut oka te dwa rodzaje są bardzo trudne do odróżnienia,

z blachy stalowej – jest to jeden z najczęściej stosowanych materiałów. Jego koszt nie jest wysoki, ponieważ w tym przypadku nie ma konieczności płacenia za elementy dodatkowe, które pojawiają się gdy wybieramy pokrycie z dachówek,

 z blachy trapezowej – chętnie stosowane ze względu na swoją atrakcyjną cenę. Najczęściej używane w przypadku dachów dwuspadowych.

 z gontów bitumicznych – jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Wybór takiego pokrycia umożliwia nam łatwy remont dachu, ponieważ nie musimy zrywać pierwszej warstwy gontów, tylko kładziemy na nią kolejną.

 

Anna Parcheniak