Solidne fundamenty wiedzy o nieruchomościach i budowie domów

Dlaczego warto zainstalować monitoring domu?

Niemal każdy z nas miał obawy przed kradzieżą. Z pewnością też o niejednej słyszeliśmy. Najbardziej dotkliwe są zniknięcia przedmiotów służących nam do pracy, przede wszystkim droga elektronika w rodzaju laptopów czy aparatów fotograficznych. Możemy je oczywiście ubezpieczyć, jednak nie zmienia do faktu, że włamanie to jedno ze zdarzeń, których najbardziej się obawiamy. Na szczęście można się przed nimi bronić i skutecznie odstraszyć złodzieja.

Co zyskamy dzięki monitoringowi?

Dzięki zainstalowanym kamerom okolica staje się bezpieczniejsza. Już nawet samo powieszenie tabliczki z informacją o ochronie budynku potrafi sprawić, że włamywacz zastanowi się kilka razy, zanim podejmie się wkroczenia na cudzy teren.

Warto wiedzieć, że do włamań dochodzi najczęściej między godziną 10 a 15. Dlaczego? Wiele osób w tych godzinach przebywa poza domem, w pracy lub w szkole. Można liczyć na mniejszą ilość świadków i pozostawione puste mieszkanie staje się idealnym celem.

Po za tym nie łudźcie się, że złodzieje będą mozolnie przeszukiwać całe mieszkanie. Kierują się oni od razu do pomieszczeń, w których spodziewają się cennych przedmiotów: sypialnie oraz gabinet, jeśli takowy został urządzony. Znika z nich drogi sprzęt oraz biżuteria. Wystarczy dosłownie kilka minut, aby złodziej odnalazł interesujące go przedmioty i skierował się do wyjścia, niosąc pod pachą łupy.

Ponieważ akcja przebiega tak szybko, zwykle złodzieje pozostają niezauważeni. Mimo pomocy policji zostają nieuchwytni. W takiej sytuacji musimy zadbać o bezpieczeństwo naszego mieszkania. Rozwiązań mamy kilka. Najbardziej skuteczne będą alarmy, odporne na włamania zamki oraz monitoring. Najlepiej byłoby połączyć te sposoby.

Nie ma żadnego problemu, aby zainstalować kamerę archiwizującą nagrania na dysku, co pozwoli nam odtworzyć przebieg ewentualnych wypadków. Są też kamery, które dzięki dostępowi do internetu mogą nam przesyłać obraz na nasze smartfony lub tablet. To idealne rozwiązanie, jeśli pragniemy mieć nie pogląd podczas dłuższego lub dalekiego wyjazdu. Możemy wtedy szybko zareagować i powiadomić odpowiednie służby.

Monitoring wewnętrzny czy kamera na zewnątrz?

Możemy zdecydować się na kamerę zainstalowaną bezpośrednio w naszym mieszkaniu. Bardziej popularne są jednak kamery zewnętrzne. Można je zainstalować wspólnie z sąsiadami – warto z nimi porozmawiać na ten temat. Zabezpiecza to dodatkowo ich lokale, a ponadto daje podgląd na okolicę, jak na przykład parkingi, na których niekiedy dochodzi do dewastacji mienia. Nawet przepisy będą po naszej stronie. Istnieje co prawda prawo do prywatności, lecz istnieje również takie mówiące o prawie do spokojnego i bezpiecznego zamieszkania oraz ochrony swojego dobytku. Korzystajmy z niego!