Solidne fundamenty wiedzy o nieruchomościach i budowie domów

Pompy ciepła – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Pompy ciepła to nieskotemperaturowe źródła przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń i wody. Zasilane energią elektryczną lub panelami fotowoltaicznymi urządzenia, charakteryzują się tanią i wygodną eksploatacją oraz nieskomplikowanym montażem. Proces instalacji niewymagający dostępu do komina, przyłącza gazowego czy budowy kotłowni sprawia, że pompy ciepła są coraz bardziej popularnym sposobem ogrzewania w Polsce.

 

Pompa ciepła – wady i zalety

Zastanawiając się nad kupnem pompy ciepła, warto przeanalizować wszystkie plusy i minusy tego sposobu ogrzewania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze składowe użytkowania pomp ciepła.

Zalety:

 • redukcja kosztów zużycia energii elektrycznej – przy należytym doborze sprzętu i korzystnej taryfie za prąd, można zminimalizować koszt zużycia energii nawet o połowę!
 • maksymalna oszczędność za rachunki za ogrzewanie przy podłączeniu do fotowoltaiki (energia wytwarzana z promieniowania słonecznego)
 • brak potrzeby posiadania podłączenia do gazu
 • możliwość montażu niemal w każdym obiekcie – brak konieczności budowania kotłowni
 • brak obowiązku budowania pojemnika na paliwo (olej/gaz)
 • brak potrzeby podpięcia do komina
 • perspektywa chłodzenia w cieplejsze dni
 • system bezobsługowy
 • metoda wysokoekologiczna – w miejscu eksploatacji pompy nie powstają żadne spaliny
 • bezpieczeństwo użytkowania – brak ryzyka wybuchu lub zatrucia tlenkiem węgla

 Wady:

 • wysoki koszt instalacji
 • działanie uzależnione od energii elektrycznej
 • niezbędność montażu jednostki zewnętrznej

 

Pompa ciepła – gdzie zamontować?

Pompę ciepła można zainstalować niemal w każdym pomieszczeniu. Montaż nie wymaga przygotowywania specjalnego pomieszczenia typu kotłownia. Brak konieczności podłączenia jednostki wewnętrznej pompy do komina lub gazu, powala na umiejscawianie jej w garażach, pralniach, korytarzach, piwnicach, a nawet pod schodami, w łazienkach czy kuchniach.

 

Pompa ciepła CWU

Z pomocą pompy ciepła możemy ocieplać wodę przeznaczoną do ogrzewania, jak i do użytkowania. Decydując się na zakup pompy ciepła, warto zastanowić się jaki zbiornik CWU (ciepłej wody użytkowej) wybrać. Wielkość zbiornika powinna być uwarunkowana od ilości ujęć wody, liczby osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe i indywidualnych preferencji wykorzystywania wody.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybór fabrycznego zbiornika, który nagrzewa się równomiernie. Dzięki temu możemy uzyskać większą ilość ciepłej wody przy tym samym zużyciu energii. Zbiorniki fabryczne są z reguły produkowane w jednej pojemności – 200 litrów. Warto jednak pamiętać, że pojemność zbiornika nie odzwierciedla w pełni ilości uzyskiwanej gorącej wody. Najcieplejsza woda znajduje się w górnej partii zbiornika, więc w dolnej może być nieco chłodniejsza.

 

Pompa ciepła – odprowadzanie skroplin

Zastanawiając się nad miejscem instalacji pompy ciepła, warto wziąć pod uwagę skropliny, czyli ciecz generowaną przez jednostkę zewnętrzną. Ilość skroplin determinowana jest przez warunki pogodowe i parametry pracy urządzenia.

 

Pompa ciepła czy piec gazowy?

Na poziomie inwestycji tańszym sposobem jest instalacja systemu gazowego, jednak na poziomie użytkowania długofalowego korzystniej wypada eksploatacja pompy ciepła. W przypadku instalacji systemu gazowego w domu, z reguły trzeba doprowadzić źródło paliwa do działki, co dodatkowo zwiększa koszty instalacji. Zainwestowane w pompę pieniądze zwrócą się więc szybciej, co w dalszej perspektywie pozwala na zwiększenie oszczędności.

Pompa ciepła to nie tylko oszczędność użytkowania, ale także miejsca. Dla przykładu w domu o powierzchni 140m2 kubatura pomieszczenia, w której stanąć ma pompa ciepła to min. 4,8m3. W przypadku kotła gazowego minimalna kubatura w takim samym budynku to 6,5m3

 

Ogrzewanie pompą ciepła i gazem

W budynkach, które wyposażone są już w instalacje gazowe, możemy bez problemu zamontować też pompę ciepła. Piec gazowy stanowić tu będzie doskonałe źródło wspomagania pompy. W takim układzie, zwanym biwalentnym, można zaopatrzyć się w pompę o mniejszej sprawności. Wówczas kiedy dana ustawiona temperatura osiągnie swój poziom, piec gazowy włączy się, usprawniając pracę urządzenia o niższej sprawności.

 

Pompa ciepła a fotowoltaika

Pompa ciepła wykorzystująca fotowoltaikę to znakomita alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania – gazowego, olejowego czy elektrycznego. Wykorzystanie odnawialnego źródła energii jest niezwykłe opłacalne zarówno pod względem finansowym, jak i ekologicznym.

Co ważne wyprodukowaną w nadmiarze latem energię elektryczną, można „przekazać” do sieci energetycznej, a następnie wykorzystać ją w czasie zwiększonego zapotrzebowania, czyli w okresie grzewczym. Tak zwane bilansowanie energii normuje ustawa o odnawialnych źródłach energii z 22.06.2016 r.

 

Pompa ciepła – jakie ogrzewanie?

Im wyższa jest temperatura medium grzewczego, tym niższa jest efektywność pompy. Dlatego też pompy ciepła znakomicie współpracują z systemami ogrzewania niskotemperaturowego. Jednym z najlepszych dostępnych tu rozwiązań jest ogrzewanie podłogowe. Ten typ ogrzewania sprawdzi się nawet na poddaszu. Jeśli jednak z jakichś powodów nie można w danym pomieszczeniu zainstalować ogrzewania podłogowego, warto rozważyć montaż klima konwektorów. Sprawdzą się one także w cieplejszych okresach, kiedy pompa działać będzie głównie w trybie chłodzenia.

Oczywiście istnieje możliwość podłączenia pompy ciepła do instalacji wyposażonej w grzejniki, jednak koszty eksploatacji w tym przypadku będą zdecydowanie wyższe niż w innych rozwiązaniach. 

 

Pompa ciepła a klimatyzator

Każdy klimatyzator, który posiada opcję grzania, można umownie nazwać pompą ciepła. Oba urządzenia są bardzo podobnie zbudowane, jednak różni je medium wykorzystywane do rozprowadzania ciepła. W przypadku klimatyzacji czynnikiem tym jest powietrze, a w przypadku pompy – woda lub glikol.