Solidne fundamenty wiedzy o nieruchomościach i budowie domów

Pracownik fizyczny na rynku pracy – jakie ma perspektywy?

W Polsce istnieje duży popyt na pracowników fizycznych – na zainteresowanie ze strony pracodawcy mogą liczyć tak osoby niewykształcone, jak i mogące pochwalić się różnymi kwalifikacjami. Z czego to wynika i jakie są perspektywy? Przeczytaj w poniższym artykule!

Popyt na pracownika fizycznego – jakie są powody?

Na nieustannie pojawiające się oferty pracy dotyczące pracowników fizycznych ma wpływ zjawisko emigracji – ludzie decydują się na wyjazd z kraju, szukając lepszego wynagrodzenia na tym samym stanowisku w innym państwie, a tym samym zwalniają swoje miejsce pracy w Polsce dla nowego człowieka. Wskaźnik emigracji wcale nie maleje, czego efektem jest ciągły popyt na pracownika fizycznego na rynku pracy w naszym kraju.

Brygadzista jako najlepiej opłacany pracownik fizyczny

Na rynku pracowników fizycznych, na najlepszą płacę mogą liczyć te osoby, które zdecydują się zostać brygadzistą, czyli takim człowiekiem na placu budowy, który sprawuje nadzór nad podległymi mu pracownikami – rozdziela zadania, egzekwuje ich wykonanie, pomaga w problemach, dba o bezpieczeństwo, jest też pośrednikiem pomiędzy najniższym szczeblem pracowników a szefostwem. Wysokie wynagrodzenie brygadzisty wynika między innymi z tego, że, z racji na dużą odpowiedzialność charakteryzującą to stanowisko, otrzymuje on do podstawowej pensji różne dodatki i premie.

Pracownicy fizyczni – zapotrzebowanie

Pracodawcy wskazują następujące rodzaje pracowników fizycznych, na których popyt istnieje w firmach na terenie całej Polski. Pracownik fizyczny z odpowiednimi uprawnieniami może podjąć pracę m.in. magazynier (osoba odpowiedzialna za rozładunek i segregację towarów na magazynie, wskazana jest znajomość obsługi wózków widłowych), robotnik produkcji/monter (człowiek pracujący przy taśmie montażowej, składa części maszyn w całe konstrukcje), pracownik tartaku (zajmujący się obróbką zwożonego drewna z lasu), kierowca/operator zarówno ciężarówek, jak i specjalistycznych maszyn budowlanych (dźwigów, wózków widłowych, koparek).

Pracownik fizyczny – jakie ma benefity poza pensją?

Pracodawcy wiedzą, że pracownika fizycznego nie przyciągnie jedynie podstawowa, comiesięczna wypłata wynagrodzenia. Aby dana posada jawiła się jako bardziej atrakcyjna, firmy oferują szeroką gamę dodatków do pracy, jak choćby darmowe szkolenia podnoszące kwalifikację pracownika, karnety umożliwiające uczestnictwo w zajęciach sportowych, dodatki zdrowotne, bony, polisy.