Solidne fundamenty wiedzy o nieruchomościach i budowie domów

Projekt domu gotowy czy indywidualny?

Kiedy inwestorzy planują budowę domu, zazwyczaj ciężko im się zdecydować czy wybrać gotowy projekt domu czy jednak zaprojektować go samemu wedle własnych wyobrażeń i potrzeb.  Z pewnością oba rozwiązania mają swoje zalety, jak i wady, dlatego dzięki nam przekonasz się, która z możliwości jest dla Ciebie lepszym wyborem. Zatem nie ma na co czekać i zabierzmy się do porównania!

 

Zalety projektu domu gotowego

Gotowy projekt domu czyli taki, który jest wcześniej przygotowany przez architekta. Niewątpliwym plusem jest różnorodny wybór w ofertach – znajdziesz domy w stylu starodawnym, modernistycznym, górskim, zatem każdy znajdzie coś, co wpasowuje się w jego indywidualny gust. Ponadto projekt ówcześnie przygotowany  pozwala zaoszczędzić znacznie więcej czasu, ponieważ nie musisz samemu planować całej inwestycji. Dzięki temu możesz skupić się na innych ważnych aspektach podczas budowy domu. Opracowany projekt nie zabrania zmiany kolorystyki domu, dodania lub usunięcia niektórych detali, czy wprowadzenia elementów własnych. Bowiem istnieje małe prawdopodobieństwo powstania dwóch takich samych domów, ponieważ każdy inwestor dodaje do gotowego projektu swój pomysł.  Zazwyczaj wybór projektu gotowego jest znacznie tańszy niż indywidualna koncepcja, która wymaga zatrudnienia architekta i rozpoczęcia całej projekcji od podstaw włączając w to opłacenie kosztów pozwolenia na budowę domu oraz formalności związanych z zatwierdzeniem projektu. Ponadto do gotowych projektów załącza się kosztorysy, dzięki którym otrzymasz informację o potencjalnych kosztach budowy, wykorzystania materiałów itp. To doskonały sposób, aby zaplanować swój budżet, co do każdej złotówki. Kolejną zaletą jest możliwość zmiany bryły według własnych potrzeb i życzeń, w rezultacie katalogowy projekt nigdy nie ogranicza Cię w swoich wyborach. Architekci mimo własnych pomysłów, pozwalają wprowadzić do nich wszelkie wymagania klientów, tak by zyskać pełne zadowolenie ze współpracy. Domy wybrane z katalogów zawsze podążają za najnowszymi trendami, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twój dom wpasuje się w obecne standardy oraz miejską lub osiedlową przestrzeń. Znasz już zalety wyboru pierwszego rozwiązania, natomiast jak sytuacja wygląda z indywidualnym zamówieniem? Jego dobre strony przedstawimy już w kolejnym akapicie!

 

 

Projekt domu na indywidualne zamówienie 

Przede wszystkim trzeba wspomnieć, iż koronną zaletą takiego rozwiązania jest całkowity wolny wybór w decyzji o projektancie, który Twój projekt wykona. A także cała koncepcja bryły, wyglądu domu i dodanie wszystkich detali zależy do Ciebie! Cokolwiek sobie wymarzysz, wymyślisz i zażyczysz może być dodane do indywidualnego zamówienia. Ponadto wynajęcie dobrego architekta, pozwala na najlepsze konsultacje pod względem konstrukcji domu oraz dzięki indywidualności projektu masz możliwości stałego kontaktu ze specjalistą, który może udzielić wielu cennych wskazówek wykonawcom budowy. Takie możliwości bez wątpienia zachęcają Cię do decyzji o własnym projekcie, jednak jeśli zależy Ci na oszczędnościach finansowych, to taki wybór nie będzie zbyt korzystny. Dlaczego? Ponieważ zamówienia na życzenie zawsze są znacznie droższe niż gotowe propozycje. Wiele zależy od architekta i jego marki, któremu zlecisz wykonanie projektu. Nie warto oszczędzać na wyborze tańszego specjalisty, ze względu na późniejsze możliwe błędy w projekcie oraz w jego wykonaniu. Jeśli zależy Ci na indywidualnym projekcie, postaraj się zdecydować na architektów popularnych i znanych ze swojej pracy oraz takich, którzy przedstawią Ci korzystne warunki dla obu stron. Zazwyczaj cenę indywidualnej oferty szacuje się od trzech do pięciu procent wartości gotowego, katalogowego domu, więc jest to dość spory wydatek i różnica w obu możliwościach.

 

 

Projekt gotowy czy indywidualny?

Wybór miedzy dwoma rozwiązaniami należy już tylko do samego inwestora oraz jego możliwości budżetowych czy wymagań. Gotowy projekt wyróżnia się znacznie mniejszymi kosztami inwestycji, co jest plusem dla osób, którym zależy na oszczędnościach w budżecie. Ponadto katalogowe, gotowe domy podążają za modą i innowacyjnymi rozwiązaniami, co jest ważne w dopasowaniu domu do przestrzeni, którą będziesz zamieszkiwać. Niektóre osiedla wymagają zachowania spójności wizualnej, na co pozwoli Ci wykorzystanie gotowego projektu specjalnie dopasowanego do obecnych standardów. Ponadto wszelkie koszty związane z formalnościamiwliczone w ofertę, dzięki czemu zyskujesz kolejne pieniądze. Gotowe projekty również umożliwiają włączenie własnej inwencji twórczej inwestora. Możesz dokonywać zmian w wyglądzie bryły, kolorystce itp. więc nie jesteś zupełnie ograniczony/a w dodaniu własnych życzeń. Decyzja o gotowym projekcie to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na oszczędnościach w finansach oraz dla ludzi, którzy lubią podążać za trendami. Natomiast indywidualne zamówienie wiąże się ze znacznie większymi kosztami wykonania i zaprojektowania całego domu. W dodatku trzeba doliczyć cenę wynajęcia profesjonalnego architekta, solidnej firmy budowlanej, płatności związanych z formalnościami, zatem koszty samego stworzenia projektu, a następnie budowy domu znacznie się zwiększają niż w przypadku gotowego projektu. Jednakże ogromną zaletą jest dobrowolność w decyzji o wyglądzie domu. Inwencja twórcza, wyobraźnia oraz wszystkie życzenia w pełni należą do Ciebie. To Ty decydujesz o całkowitym wyglądzie swojego domu, architekt jedynie odpowiada za sprawy techniczne. Jeśli zależy Ci na pełnej indywidualności w wizualnej prezentacji Twojego domu i Twoje finanse pozwalają Ci na podjęcie się takiej inwestycji, to idealne rozwiązanie dla Ciebie!

Podsumowując, ciężko jest jednoznacznie ocenić, która z możliwości jest lepsza, ponieważ wszystko zależy od wymagań inwestorów oraz możliwości budżetowych. Dobrą radą jest, by przed podjęciem jakichkolwiek kroków, dobrze przemyśleć własne za i przeciw, co do każdej opcji. Przeanalizować swoje finanse oraz potrzeby życia codziennego lub późniejsze ewentualne koszty wykończenia domu. Kiedy dobrze rozważysz swoją decyzję, z pewnością będziesz usatysfakcjonowany/a, co do efektów i przyszłego ogniska domowego. Więc nie czekaj, wraz z naszą pomocą rozpocznij rozważania już dzisiaj i wybierz dla siebie najlepszą opcję! Do dzieła!

 

Sonia Adamkiewicz