Solidne fundamenty wiedzy o nieruchomościach i budowie domów

Projekt domu parterowego

Każdy z nas myśląc o swoim wymarzonym domu ma przed oczami pewien obraz. Czasami jest to wielka i okazała willa, a czasami chatka rodem z „Hobbita”. Kiedy jednak przychodzi do inwestowania prawdziwych pieniędzy w realizację swojego marzenia, nie możemy opierać się tylko na swojej wyobraźni, dlatego musimy się zapoznać dokładnie z tematem. Jeśli w Twojej wyobraźni pojawia się parterowy domek z tarasem wychodzącym na ogród i chciałbyś zapozanać się z tematem to zapraszam do dalszej części artykułu.

 

Czy opłaca się budować dom parterowy?

W życiu nic nie jest proste i czarno białe – nie inaczej jest z odpowiedzią na to pytanie. Wszystko rozbija się o jakieś „ale”, więc tutaj odpowiedź też brzmi „tak, ale”: do 150m2 powierzchni. Jest to liczba przyjęta umownie o której najczęściej mówią architekci, bo w indywidualnych przypadkach metraż ten może się nieznacznie różnić. Jednak zdecydowanie opłaca nam się zainwestować w dom parterowy kiedy:

 • Mamy małe dzieci
 • Mamy w rodzinie starsze osoby
 • Mamy w rodzinie osoby niepełnosprawne
 • Mamy bardzo dużą działkę budowlaną
 • Chcemy mieć ogród na wyciągnięcie ręki
 • Chcemy wybudować budynek w krótkim czasie
 • Myślimy o możliwości rozbudowy domu w przyszłości

 

Zalety domu parterowego

Domy parterowe są bardzo ciekawą opcją zarówno dla młodych par z dziećmi jak i dla ludzi w podeszłym wieku. Czemu akurat dla tych grup? Z następujących powodów:

 • Wygoda w poruszaniu się – niewątpliwie łatwiej będzie poruszać się na wózku inwalidzkim czy o kulach po jednym poziomie, niż wędrować po schodach. Ponadto większość osób w podeszłym wieku ma problemy z poruszaniem się i często schody są dla nich realnym zagrożniem, więc jeśli myślimy także o swojej starości to warto wziąć ten atut pod uwagę.
 • Bezpieczeństwo – szczególnie małych dzieci. Dzięki temu, że nie ma ani schodów z których mogłyby spaść, ani okien z których mogłyby wypaść, rodzice mogą sypiać ze spokojną głową.
 • Oszczędność – zaczynamy już od fundamentów. Z tego względu, że dom parterowy mniej waży niż dom piętrowy, więc fundamenty pod dom parterowy nie wymagają aż tak dużej siły nośnej jak te do domu piętrowego. Mimo tego, że fundamenty pod dom parterowy zajmują większą powierzchnię ich koszty są nadal niższe w domach o powierzchni do ok. 150M2
 • Dostęp do ogrodu – w domach parterowych jest on niemalże bezpośredni. Możemy tak zaplanować budowę swojego wymarzonego domu, by po przebudzeniu się obserwować piękny ogród ze swojego łóżka.

 

Dom parterowy czy piętrowy?

To bardzo ważne pytanie, które powinien sobie postawić każdy kto zamierza zbudować swój wymarzony dom. Oczywiście zarówno dom parterowy jak i piętrowy mają swoje wady i zalety jednak w określonych warunkach ten dylemat jest rozwiązywany za nas. Zanim podjemiemy ostateczną decyzję powinniśmy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

 

Prawo. Często lokalne przepisy regulują to jaki kształt możemy nadać swojemu domowi i jeśli lokalne przepisy nie pozwalają nam na daną opcję, to nie warto walczyć z wiatrakami. Należy się do nich zastosować i zamiast grymasić, znaleźć takie rozwiązanie z którego będziemy się cieszyć latami.

 

Wielkość działki. Jeśli mamy dużą działkę i nie mamy jasno sprecyzowanej wizji zagospodarowania tego terenu, wielka i rozbudowana posiadłość parterowa może być doskonałym pomysłem. Jeżeli dopiero zamierzamy kupić działkę, to musimy zwrócić uwagę na jej cenę. Wysoka cena za metr kwadratowy może być dobrym powodem dla tego aby jednak zainwestować w piętrowy budynek.

 

Pochyłość terenu. Gdy teren który mamy jest ostro spadzisty to budowa budynku parterowego mija się z celem, ponieważ jest niemal niemożliwa do rozplanowania. Dlatego na terenach pochyłych i pagórkowatych czy górzystych raczej polecane jest budowanie domów piętrowych.

 

Sąsiedztwo. Jeżeli nasza działka znajduje się między piętrowymi willami, to nasza prywatność może być zagrożona, ponieważ sąsiedzi będą mogli z góry obserwować co się dzieje w naszym ogrodzie. Ponadto należy zwrócić uwagę na to jak nasz dom będzie wyglądał na tle innych budynków w okolicy, bo ma to niebagatelne znaczenie dla estetyki.

 

Domy parterowe niewątpliwie mają wiele zalet, ale stwierdzenie czy są lepsze od domów piętrowych jest zależne od wspomnianego „ale”. Dlatego do tematu należy podejść na spokojnie i przemyśleć wszystkie wyżej wymienione aspekty aby podjąć racjonalną decyzję.

 

 

Edwin Harmata