Solidne fundamenty wiedzy o nieruchomościach i budowie domów

Rynek nieruchomości 2016

Jaka jest aktualna sytuacja na rynku nieruchomości? Co z programem Mieszkanie dla Młodych i jakie jeszcze propozycje mieszkaniowe dla młodych ludzi przygotowało państwo? Czy ceny gruntów i mieszkań w 2016 roku są atrakcyjne dla kupujących?  W pierwszym kwartale 2016 dużo działo się na polskim rynku nieruchomości.

 

Sytuacja na rynku nieruchomości w 2016

Aktualnie na rynku nieruchomości, dużą popularnością cieszy się rządowy program Mieszkanie dla Młodych. W zeszłym roku rząd złagodził wymagania wobec starających się zakwalifikować do programu osób. Przede wszystkim umożliwiono zainteresowanym zakup mieszkań z rynku wtórnego oraz zniesiono limity dla rodzin wielodzietnych. Zaprocentowało to ogromną ilością wniosków. Bank Gospodarstwa Krajowego na początku I kwartału 2016 r. ogłosił, że zostało wykorzystane już 410 mln zł z przeznaczonej na ten rok kwoty 730 mln zł. Skumulowanie składania wniosków zostało spowodowane również ogłoszeniem o planowanym zakończeniu programu.

 

Rynek pierwotny w roku 2016 ma dużo do zaoferowania potencjalnym kupującym. Zaledwie w styczniu i w lutym deweloperzy oddali do użytku o 44,8% więcej mieszkań niż w tym samym okresie rok temu. Według danych głównego Urzędu Statystycznego deweloperzy zamierzają utrzymać tempo budowy. Przez cały zeszły rok rozpoczęli budowę 86,2 tys. budynków, czyli o 22,7 % więcej niż w roku poprzednim.

 

Od pierwszego maja weszła w życie ustawa o sprzedaży gruntów rolnych. W dużej mierze ogranicza ona sprzedaż gruntów rolnych nierolnikom. Tuż przed jej wprowadzeniem wzrosła sprzedaż ziemi rolnej. Chętniej kupowano ziemię mniej żyzną niż żyzną, prawdopodobnie z założeniem przyszłego budownictwa na tych terenach,

        

Ceny na rynku nieruchomości

Ustawa o sprzedaży gruntów rolnych pozbawiła deweloperów możliwości zakupu ziemi rolnej o dużej powierzchni. Wobec czego w I kwartale 2016 ruch sprzedaż gruntów rolnych gorszej jakości zwiększyła się a według Głównego Urzędu Statystycznego średnia cena za hetar spadła z 39 tys. zł do 35,5 zł. Obecna sytuacja jest sytuacją sprzyjającą rolników planujących dokonać zakupu. Ceny spadły i mogą jeszcze spadać, gdyż zawężyło się grono potencjalnych kupców.

 

Najwyższe ceny działek budowlanych są w województwie mazowieckim, gdzie za metr kwadratowy w miesiącu maju oczekiwano nawet do 744zł, a najniższe w województwie lubuskim 57zł za metr kwadratowy.

 

Ceny mieszkań nie zmieniły się znacząco w porównaniu z miesiącami poprzednimi. W kwietniu 2016 r. cena za metr kwadratowy nowego mieszkania na najdroższym rynku nieruchomości – Warszawie, wynosiła 7828 zł a mieszkania z rynku wtórnego 8120 zł za metr kwadratowy. Najtańsze mieszkania kupić można w Łodzi 3769zł za metr kwadratowy na rynku wtórnym i w Szczecinie 4785zł za metr kwadratowy na rynku pierwotnym.

 

Prognozy dla rynku nieruchomości

Koniec programu Mieszkanie dla Młodych może spowodować zmniejszenie sprzedaży na rynku pierwotnym. Bez dopłaty rządowej dla wielu młodych osób zakup własnego mieszkania staje się niemożliwy.

 

Do spadku sprzedaży mieszkań przyczynić się może również planowany nowy program rządowy –  Fundusz Mieszkań na Wynajem, mający na celu promowanie wynajmu mieszkań na korzystnych dla młodych ludzi warunkach.

 

Stabilna sytuacja na rynku pierwotnym może zostać również zachwiana przez wprowadzenie planowanego podatku bankowego. W związku z tym banki zapowiadają podwyższenie oprocentowania produktów bankowych, a niektóre z nich już zwiększyły marżę. Przyczyni się to do większych kosztów kredytowych i zapewne zmniejszy liczbę zainteresowanych kredytami mieszkaniowymi.

 

 

Sylwia Noras