Solidne fundamenty wiedzy o nieruchomościach i budowie domów

Ryzyko zdrowotne w pracy budowlańca

Regularna praca fizyczna jest obciążająca dla organizmu. Osoby pracujące na budowie są mocno narażone na problemy zdrowotne, przede wszystkim związane ze stawami. Żeby ograniczyć nieszczęścia jakie mogą się zdarzyć na budowie, pracownicy budowlani powinni przestrzegać szeregu przepisów, które mają na celu ochronę ich zdrowia. W jaki sposób pracownicy budowlani powinni bezpiecznie wykonywać swoją pracę?

Jak wykonywać bezpiecznie prace budowlane

Bezpieczeństwo w pracy budowlańca jest regulowane przez przepisy prawne. Każdy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom informacje na temat bezpiecznej pracy. Przepisy techniczno-budowlane, przeciwpożarowe, a także przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy są głównymi wyznacznikami jak pracować, by nie narażać zdrowia i życia w pracy. Budowlańcy, oprócz posiadania teoretycznej wiedzy, powinni przejść szereg szkoleń dotyczących bezpieczeństwa pracy. Oprócz standardowych szkoleń BHP, osoby pracujące na maszynach, na wysokości, dźwigające ciężkie przedmioty powinny przejść praktyczny kurs dający im uprawnienia do bezpiecznego wykonywania swojego zawodu.

Obciążenia stawów w pracach budowlanych

Nauka dźwigania ciężkich przedmiotów jest ważna, ponieważ może zapobiec uszczerbkom na zdrowiu, takim jak obciążenie stawów. Ta dolegliwość jest często spotykana u budowlańców i jest spowodowana przeciążeniami. Ból kręgosłupa jest typowym objawem problemów zdrowotnych. Jeśli zaniedbany, może kompletnie uniemożliwić pracę fizyczną. Ponadto, stawy kolanowe i łokciowe także ulegają zniszczeniu. Z pewnością, w zawodzie budowlańca, nieuniknione jest podnoszenie ciężkich przedmiotów, dlatego tak ważne jest posiadanie wiedzy o bezpieczeństwie w pracy. Oprócz tego, budowlańcy na co dzień powinni dbać o dobrą kondycję swoich stawów.

Jak chronić stawy?

Żeby uniknąć bólu kręgosłupa i kończyn, a także innych dolegliwości, pracownicy budowlani powinni szczególnie dbać o swoje zdrowie. Żeby wzmocnić stawy, dieta budowlańców musi być bogata w wapń i witaminy D, B i C. Kolagen jest bardzo ważnym składnikiem decydującym o wytrzymałości i odporności chrząstek stawowych. Aby wzmocnić stawy poleca się stosowanie kompleksowego suplementu diety zawierającego kwas hialuronowy oraz siarczan chondroityny. Poza prawidłową dietą, bardzo ważna jest aktywność fizyczna, różniąca się od pracy fizycznej. Jazda rowerem lub pływanie pozytywnie wpływają na wzmocnienie stawów, a ogólny ruch wzmacnia mięśnie i redukuje ból kręgosłupa.

 

Magdalena Jaworska