Solidne fundamenty wiedzy o nieruchomościach i budowie domów

Szerokie deski podłogowe

Podłoga drewniana może być stylowa, ekskluzywna i wygodna, lecz może także być dużym problemem i workiem bez dna, w którym będziemy topić coraz większe ilości gotówki. Jeżeli zależy ci na tym aby podłoga w Twoim domu była elementem estetyki pomieszczenia, a nie zamierzasz jej co roku odnawiać, to poniżej znajdziesz garść przydatnych wskazówek, które sprawią, że Twoja podłoga będzie powodem do dumy, a nie do zmartwień.

 

Rodzaje podłogi drewnianej

W dzisiejszych czasach drewno jest nie tylko modne, jest także oznaką klasy. Pasuje zarówno do wnętrz rustykalnych jak i nowoczesnych. Idealnie komponuje się we wnętrzach minimalistycznych oraz przytulnych wnętrzach ciasno wypełnionych meblami. Ze względu na swoją uniwersalność i walory estetyczne będzie odpowiednie do każdego wnętrza. Cała tajemnica pięknego wnętrza tkwi jednak w wyborze odpowiedniego rodzaju podłogi.

  • Parkiet – najbardziej typowy i rozpowszechniony rodzaj podłogi drewnianej. Charakteryzuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi i akustycznymi. Jego wyłożenie wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, ale zwykle nie kosztuje wiele. Tworzy się go poprzez łączenie przy pomocy piór i wypustek poszczególnych elementów. Można go wielokrotnie odnawiać ze względu na stosunkowo dużą grubość klepek.
  • Mozaika – składa się z niewielkich listewek zwanych lamelami. Poszczególe lamele są ze sobą łączone przez dostawców podłogi, więc nie musimy przejmować się układaniem poszczególnych elementów, lecz całych segmentów. Taka podłoga jest cienka co przekłada się na niskiej jakości właściwości termoizolacyjne i sprawia, że nie można jej wielokrotnie ceklinować. Jest łatwa do samodzielnego ułożenia i tania.
  • Panele – to rodzaj trójwarstwowych desek (czasami można też spotkać dwuwarstwowe). Ich zewnętrzna warstwa, która jest wystawiona na widok, wykonana jest ze specjalnie obrobionego drewna szlachetnego. Pozostałe dwie warstwy służą nadania desce odpowiedniej wytrzymałości poprzez równomierne rozłożenie sił oddziałujących na nią. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy cieszyć oko pięknym widokiem drewna szlachetnego, które jednocześnie nie będzie kosztowało aż tyle co prawdziwe deski z drewna szlachetnego, a jego wytrzymałość będzie wyższa. Ze względu na cienką warstwę zewnętrzną nie wszystkie panele można odnawiać (tylko te których warstwa zewnętrzna wynosi ponad 4mm).
  • Deski – tutaj nasz wybór jest największy ze względu na rynkowe zróżnicowanie. Szerokość desek podłogowych waha się w granicach 15-200mm, grubość w granicach 9-35mm, a długość od 200 do 5000mm. Kolejnym czynnikiem, który pomnaża ilość opcji jakie mamy do wyboru jest rodzaj drewna z jakiego będą wykonane. Najpopularniejsze w Polsce są deski z drzew iglastych takich jak świerk czy sosna, ale coraz większym zaufaniem klientów zaczynają się cieszyć nieco droższe podłogi z drewna egzotycznego. Wyglądają bardzo efektownie jednak nieumiejętnie umieszczone na legarach mogą skrzypić i tworzyć między sobą luki, dlatego warto do ich wyłożenia wynająć specjalistę.

 

 

Zalety szerokich desek podłogowych

Najbardziej luksusowym wyborem podłogi są szerokie deski podłogowe. Wymagają one nie tylko umiejętnego ułożenia, ale także odpowiedniej impregnacji. Gdy profesjonalista zajmie się ułożeniem podłogi z szerokich desek, będziemy mieli gwarancję, że przez długie lata będziemy mogli cieszyć oko naturalistycznym pięknem pod stopami. Szczególnie fascynujący efekt daje ułożenie desek na wzór okrętowy. Dzięki takiemu zabiegowi wnętrze nabierze przytulnego, ciepłego i jednocześnie żywego klimatu. Atmosfera przyogdy przyzdobi wnętrze nadając mu niepowtarzalnego charakteru.

Warto jednak zwrócić uwagę, że zakup tego typu podłogi nie jest tanim rozwiązaniem. Zdecydowanie nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na taki zakup, ale podjęcie decyzji o wykonanie podłogi w ten sposób wiąże się z szerokim wachlarzem zalet, którego nie spotkamy przy pozostałych opcjach, a są nimi:

  • Naturalne piękno słojów
  • Dobra termoizolacja
  • Trwałość na lata
  • Atmosfera przygody (zwłaszcza przy wzorze okrętowym)
  • Możliwość renowacji oraz jej niewielki koszt

 

Wybór podłogi jest wyborem na lata, a oprócz materiału na który się zdecydujemy musimy pamiętać o umiejętnym jej ułożeniu. W innym wypadku nasza podłoga będzie wspomnianym workiem bez dna. Warto zatem pamiętać by nie oszczędzać ani czasu ani pieniędzy na dokładne ułożenie podłogi. Tylko tak ułożona podłoga z szerokich desek będzie prawdziwym powodem do dumy.

 

Edwin Harmata