Solidne fundamenty wiedzy o nieruchomościach i budowie domów

Trendy w oświetleniu wnętrz

Oświetlenie to element wystroju, który potrafi w niepowtarzalny sposób podkreślić charakter pomieszczenia, ale również zupełnie go zepsuć, jeśli zostanie zaprojektowane nieumiejętnie. Co więcej, ma nie tylko zachęcać do spędzana czasu w danym pokoju, ale także charakteryzować się funkcjonalnością oraz ekonomicznością. Na jakie kluczowe elementy powinniśmy zwracać uwagę, aby dobrane lampy wewnętrzne wpisywały się w aktualne trendy, a za razem spełniały nasze oczekiwania?

Nowoczesny design w oświetleniu

 

Modernistyczny styl to aktualnie jeden z najczęściej wybieranych kierunków w urządzaniu wnętrz. Nieodłącznym jego elementem są nowoczesne lampy, które łączą w sobie uniwersalny wygląd, wysoką jakość wykonania oraz różnorodność funkcji, pozwalających dopasować oświetlenie do interesującego nas pomieszczenia. Modne lampy charakteryzują się prostotą formy. Występują zwykle w postaci regularnych figur geometrycznych. Także wśród kolorów przeważają barwy stonowane, takie jak biel, wykończona chromowymi elementami.

 

Jakie trendy w oświetleniu w 2018?

W tym roku trudno jest wskazać jeden, czy dwa trendy, które cieszą się największym zainteresowaniem. Takie urozmaicenie ułatwia znalezienie idealnych dla nas nowoczesnych lamp. Co jest teraz szczególnie modne?

 

  • Inspiracja naturą

Niezwykle popularne są aktualnie nawiązania do natury. Pojawiają się one w postaci wykorzystania elementów takich jak: kamień, drewno czy papier. Twórcy posługują się również motywami roślinnymi, chociażby kwiatowymi.

 

  • Abażury

W tym roku to właśnie abażury stały się popularnym elementem dekoracyjnym. Pojawiają się w sklepach w wielu odcieniach i rodzajach. Dzięki nim możemy obserwować w pomieszczeniu niebanalną grę świateł. Na pewno sprawdzą się w sypialni i innych miejscach, które nie wymagają silnego oświetlenia.

 

  • Zabawa kolorem

     

    Choć to biel i stonowane kolory dominują we współczesnych aranżacjach, projektanci często decydują się także na dodanie mniej klasycznych barw. Modne są elementy pastelowe oraz soczyste odcienie. Oprócz nich, w projektach znajdziemy oświetlenie w czerni, złocie i miedzi. To zdecydowane hity tego roku.

Jak dobrać lampę do wnętrza?

 

Chcąc wybrać lampę do konkretnego pomieszczenia, powinniśmy zwrócić uwagę na klimat, który mamy zamiar uzyskać, a przy tym nie możemy zapominać o funkcjach, jakie światło ma spełniać.

 

Dobierając oświetlenie w salonie, na pewno musimy wziąć pod uwagę, że jest to jeden z pokoi, w którym spędzamy najwięcej czasu oraz że to właśnie w nim podejmujemy gości. Chociaż może nas kusić pozostawienie wyłącznie lampy pod sufitem, raczej nie doda to naszemu salonowi przytulnego charakteru. Jeżeli lubimy czytać, dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w wysoką, stojącą obok fotela lampę, natomiast jeśli częściej oglądamy telewizję, zdecydowanie sprawdzi się delikatne oświetlenie w postaci małej lampki na regale. Jeżeli szukają lamp, które będą stanowiły połączenie nowoczesnego designu oraz atrakcyjne ceny, polecamy polskiego producenta oświetlenia ledowego – Eko-Light.

 

Chcąc wybrać oświetlenie w kuchni, także nie powinniśmy decydować się wyłącznie na jedno źródło światła. W nowoczesnej przestrzeni do gotowania przyda się na pewno odpowiednio oświetlony blat roboczy. Pomocne może się okazać także światło w szafkach. Nie zapominajmy jednak o lampie ogólnej: musi ona zapewniać widoczność w całym pomieszczeniu.

 

Aleksandra Gontarz