Solidne fundamenty wiedzy o nieruchomościach i budowie domów

Jak wybrać dobrą agencję nieruchomości?

Zarówno zakup jak i sprzedaż nieruchomości są zadaniami niełatwymi. Niejednokrotnie taka transakcja jest transakcją życia, kiedy inwestujemy dorobek kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat pracy. Żeby te wszystkie pieniądze nie przepadły, a zaowocowały w odpowiedni sposób musimy podejść do tematu ostrożnie. Jeśli nie posiadamy umiejętności sprzedażowych i wiedzy z zakresu przepisów prawnych dotyczących handlu nieruchomościami, najlepszą opcją jest skorzystanie z biura nieruchomości.

Jak działają biura nieruchomości?

Biura nieruchomości działają na zasadzie pośrednictwa. Klient takiego biura stawia warunki na jakich chce sprzedać lub kupić nieruchomość, a następnie sporządzana jest umowa przedwstępna. W takiej umowie zawarte są warunki, które zobowiązują obie strony do wywiązania się z określonych czynności. Biuro ma zająć sie znalezieniem odpowiedniego kupca/sprzedawcy i przygotowaniem wszystkich niezbędnych dokumentów. My z kolei, jako klienci, zobowiązujemy się zapłacić pośrednikowi stałą stawkę (np: 3000zł) lub stawkę procentową (od wartości kupna/sprzedaży) gdy znajdzie odpowiednią ofertę lub kupca. Jeśli jednak biuro znajdzie ofertę która spełnia nasze oczekiwania określone w umowie przedwstępnej, a my zdecydujemy się mimo wszysto nie dokonywać zakupu, to jesteśmy winni uiścić stosowną opłatę na rzecz pośrednika. Aby uniknąć złego wyboru należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Siedziba – jeśli biuro nieruchomości nie ma profesjonalnie wyglądającej siedziby to znaczy, że nie powinniśmy brać go na poważnie. Jeśli jednak polecił nam je ktoś zaufany i mimo wszystko chcielibyśmy skorzystać z usług takiego biura to powinniśmy upewnić się gdzie możemy znaleźć jego pracowników i jak się z nimi skontaktować. „Biura bez biura” powinny włączać lampkę ostrzegawczą.
  • Renoma – nic nie jest tak wiarygodne jak opinie innych klientów. Zatem nim zdecydujemy się na usługi danego biura, powinniśmy poczytać opinię internautów na jej temat i spróbować sie skontaktować z jednym z nich. W końcu firma też może produkować takie opinie, więc warto się upewnić.
  • Profesjonalizm – gdy będziemy rozmawiać z przedstawicielem danej agencji powinniśmy zwrócić uwagę na jego ubiór, przyjrzeć się detalom i wsłuchać w język jakiego używa. Jeśli gdziekolwiek znajdziemy choćby cień nieprofesjonalizmu to powinniśmy z firmy zrezygnować. W końcu zamierzamy poświęcić tej firmie dorobek życia, nie możemy wybrać pierwszego lepszego biura.
  • Prowizja – zwykle w biurach nieruchomości możemy negocjować wysokości prowizji, więc nie powinniśmy się tutaj oszczędzać. Ważne aby nie starać się być hojnym dla firmy, bo ona nie pełni swych usług z dobrego serca, lecz w celach zarobkowych. Należy skupić się na wszystkich szczegółach i warunkach prowizji oraz sposobach jej wpłaty by nie było żadnych niejasności. W końcu wszystkie niejasności będą jednostronne.
  • Umowa – gdy będziemy podpisywać umowę nie powinniśmy się obawiać pytań. Większość sformułowań prawnych może brzmieć niejednoznacznie dlatego należy zadawać pytania, nawet w sprawach, które wydają nam się oczywiste. Lepiej dmuchać na zimne, więc do podpisywania umowy zarezerwuj sobie odrobinę więcej niż piętnaście minut.

Zalety korzystania z biura nieruchomości

W dzisiejszych czasach żyjemy w niesamowitym tempie. Praca zajmuje lwią część dnia, ale po niej nie ma czasu na upragniony odpoczynek. W końcu w domu też czekają nas obowiązki do spełnienia. Każda wolna chwila jest więc dla nas niezmiernie cenna, a szczególnie ta gdy nie musimy się martwić o sprawy, które czekają aż się nimi zajmiemy. Korzystanie z usług biura nieruchomođci zabiera nam z barków ten ciężar zmartwienia i pozwala zaoszczędzić ogromną ilośc czasu, który umożliwi nam  chwilę upragnionego odpoczynku. Szczególnie jednka korzystanie z biura nieruchomoście jest korzystne, gdy chcemy kupić nieruchomosć za granicą. Wtedy najlepiej wybrać agencję, która doskonale zna dany rynek np. agencję nieruchomości w Hiszpanii, Niemczech czy Francji. Korzystanie z takiego biura wiąże się również z całym szeregiem innych zalet, które są równie ważne:

  • Wsparcie – stawiając pierwsze kroki na rynku nieruchomości nie mamy ani potrzebnej wiedzy, ani cennego doświadcznia, więc niezmiernie ważne jest wsparcie osoby doświadczonej. Agencja zapewnia nam nie tylko doradztwo w pierwszej chwili, ale przez cały proces sprzedaży.
  • Wycena – dzięki profesjonalistom możemy wycenić daną nieruchomość w realistyczny sposób co będzie stanowiło punkt wyjścia do negocjacji.
  • Formalności – większość osób, które nie mają wykształcenia prawniczego i nie pracują w urzędach nie cierpi umów. Wszystkie sformułowania mogą kryć jakieś znaczenia, które dla człowieka niezaznojnomionego z tematem mogą być niewidoczne. Dzięki biurze nieruchomości takie pismo, wraz ze wszystkimi wymaganiami prawnymi będzie sporządzone w taki sposób, aby spełniać nasze wymagania. Ponadto będzie miało wartość prawną, więc będziemy mogli zaoszczędzić na dziesiątkach godzin poznawania tematu.
  • Marketing – jeśli sprzedajemy jakieś nieruchomości, to wiadomości o takiej ofercie musza dotrzeć do jak największego grona. Jeśli nie mamy doświadczenia w marketingu to powinniśmy zaufać specjalistom i powierzyć im zorganizowanie ogłoszeń, zrobinie odpowiednich zdjęć i zamieszczenie ich wraz z opisem na odpowiednich portalach. Jeśli firma, którą wybierzemy jest profesjonalna, to mamy gwarancję, że nasze ogłoszenie trafi do dziesiątków tysięcy potencjalnych klientów. Prawdopodobieństwo udanej transackcji wzrasta skokowo.
  • Home staging – czyli upiększanie nieruchomości na sprzedaż. Jeśli zadbamy odpowiednio o zapach unoszący się w mieszkaniu oraz o jego wygląd, to w znaczący sposób wpływamy na jego odbiór w oczach potencjalnego klienta, który taką nieruchomość by oglądał. Często jest to czynnik, który przeważa na ostatecznej decyzji więc nie powinniśmy bagatelizować nawet takich detali jak wypastowana podłoga, czy użycie dobrego odświeżacza powietrza.

Pomimo tego, że agencja nieruchomości ma być naszym przyjacielem w walce z trudnościami rynku, to jednak nie jest to przyjaciel bezinteresowny. Jest to nie tylko cenny sprzymierzeniec, ale także sprzymierzeniec znający swoją cenę, więc warto umieć dokonać jego wyceny, by nasze pieniądze były adekwatne do profesjonalizmu firmy. Tylko takie ostrożne podejście gwarantuje nam osiągnięcie sukcesu i dobrą współpracę z pośrednikiem. W końcu on też ciężko pracuje na swoją prowizję.

Edwin Harmata