Skuteczny odzysk ciepła - ikona

Rekuperacja - home7

Rekuperacja to najlepszy pod względem energooszczędności i wydajności sposób wentylacji domu, pozwalający na skuteczny odzysk ciepła oraz całkowite oczyszczenie powietrza, pochodzącego z zewnątrz.

Alternatywa dla klasycznej wentylacji

Rekuperacja jest najnowocześniejszym systemem wentylowania pomieszczeń, mającym stanowić tańszą w eksploatacji i zapewniającą najczystsze powietrze alternatywę dla klasycznej wentylacji grawitacyjnej.

Rekuperatory są doskonałym rozwiązaniem zarówno dla domów modernizowanych, jak i nowobudowanych, pozwalającym spełnić wszystkie restrykcyjne normy, związane z ochroną środowiska i energooszczędnością na najwyższym poziomie. Ich połączenie z pompą ciepła i instalacją fotowoltaiczną stanowi rozwiązanie najlepsze z możliwych pod względem komfortu, zdrowia i bezpieczeństwa dla domowników.

Rekuperacja - schemat
 

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacją nazywamy specjalny rodzaj wentylacji mechanicznej, który – poprzez urządzenie zwane rekuperatorem – umożliwia nie tylko wymianę zużytego, brudnego powietrza na czyste i świeże, ale także odzyskanie części zgromadzonego w nim ciepła. Proces ten możliwy jest dzięki wymiennikowi ciepła. Przechodzi przez niego zimne i czyste powietrze, czerpane z zewnątrz budynku, które w procesie wymiany energii odzyskuje ją z powietrza usuwanego, podnosząc jego temperaturę.

Zdolność do usuwania alergenów i zanieczyszczeń staje się dla wielu inwestorów kwestią kluczową, przez którą rekuperacja wygrywa z klasyczną wentylacją grawitacyjną. Oszczędności i zalety stosowania takiego systemu docenia coraz większa rzesza klientów, budujących swe domy w sposób łączący wysoką energooszczędność z funkcjonalnością.

Interesuje Cię usługa wykonania rekuperacji?

12 400 46 40 SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Rodzaje rekuperatorów

Pogoń za pragnieniem skonstruowania wymiennika, umożliwiającego odzysk z jak największą sprawnością, sprawił, że możemy dziś wybrać spośród trzech różnych typów rekuperatorów. Serce każdego z nich – czyli wymiennik – działa zgoła inaczej. Faktem jest, że każde z dostępnych na rynku rozwiązań posiada zalety i wady, które powinny być rozważone zarówno przez projektanta i instalatora, jak i klienta.

Rekuperator - wymiennik krzyżowy

Wymienniki krzyżowe

Najtańszy i najpopularniejszy rodzaj rekuperatorów. Świeże powietrze z zewnątrz i te usuwane z pomieszczeń przepływają na przemian między dwoma oddzielającymi je płytami, stanowiącymi skuteczną barierę, chroniącą przed nieprzyjemnymi zapachami i zanieczyszczeniami.

  • Skuteczność odzysku ciepła do 60%
  • Niska cena
  • Brak części ruchomych
  • Regulacja stopnia odzysku ciepła przy wykorzystaniu obejścia wymiennika
  • Wymóg doprowadzenia energii zewnętrznej
  • Podatność na szronienie w temperaturze poniżej -5°C – skuteczny odzysk jedynie w temperaturach dodatnich
Rekuperator - wymiennik obrotowy

Wymienniki obrotowe

Ich rdzeń stanowi rotor, zbudowany z płyt miliporowych i folii aluminiowej, tworzących sieci kanalików do przepływu powietrza i podzielonych na dwie połowy – pierwszą, przez którą przepływa ciepłe powietrze, pozbawiane zanieczyszczeń i drugą, w której świeże powietrze z zewnątrz jest podgrzewane. Wirnik wymiennika obraca się, pozwalając najpierw ogrzać każdy kanalik powietrzem usuwanym, by następnie schłodzić go tym pobieranym z zewnątrz.

  • Wysoka sprawność odzysku ciepła – ponad 80%
  • Brak zjawiska szronienia wymiennika
  • Możliwość uzyskania płynnej lub skokowej regulacji odzysku ciepła
  • Regulacja stopnia odzysku ciepła przy wykorzystaniu obejścia wymiennika
  • Konieczność doprowadzenia energii spoza układu
  • Obecność części ruchomych, mogąca zwiększać awaryjność
Rekuperator - wymiennik obrotowy

Wymienniki przeciwprądowe

Coraz częściej stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Ich zasada działania przypomina wymienniki krzyżowe z istotną różnicą w postaci równoległego przepływu powietrza w przeciwnych kierunkach. Takie rozwiązanie pozwala na osiągnięcie skuteczności odzysku ciepła, dochodzącej nawet do 90%. Najnowszą odmianą wymienników przeciwprądowych są wymienniki spiralno-przeciwprądowe, które poprzez zwiększenie drogi przepływu podkręcają ich sprawność do maksimum.

  • Sprawność odzysku ciepła nawet w okolicach 90%
  • Brak potrzeby dostarczania energii spoza układu
  • Możliwość regulacji stopnia odzysku przy zastosowaniu obejścia wymiennika
  • Brak zjawiska szronienia nawet przy temperaturze -30°C
  • Brak części ruchomych – mniejsza awaryjność
  • Większe gabaryty

Jak działa rekuperacja?

Zasada działania systemu rekuperacyjnego, instalowanego w domu, polega na dwukierunkowym przepływie powietrza. Pierwszy strumień stanowi chłodne powietrze, zaciągane przez wentylator z zewnątrz budynku i które oczyszczane jest w wymienniku. W drugim torze brudne i wilgotne powietrze wyciągane jest z wewnątrz pomieszczenia przez anemostaty, czyli okrągłe kratki na suficie i ścianach.

Świeże powietrze z zewnątrz -5°C

Wywiew zużytego powietrza na zewnątrz +5°C

1. 2.
Schemat działania rekuperatora

Rekuperator

Wywiew zużytego powietrza z pomieszczeń +20°C

Nawiew świeżego powietrza do pomieszczeń +18°C

3. 4.
  1. Świeże powietrze z zewnątrz -5°C
  2. Wywiew zużytego powietrza na zewnątrz +5°C
  3. Wywiew zużytego powietrza z pomieszczeń +20°C
  4. Nawiew świeżego powietrza do pomieszczeń +18°C

Oba strumienie spotykają się ze sobą w wymienniku ciepła, nie mieszając się dzięki odrębnym kanalikom. Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wspomniany wymiennik i zostawia w nim swe ciepło, które przekazywane jest następnie chłodnemu zewnętrznemu powietrzu. Za sprawą kanałów wentylacyjnych już świeże i ciepłe powietrze rozprowadzane jest następnie po całym domu, a brudne zostaje wypchane na zewnątrz.

t

Proces
wykorzystania powietrza

ikona

1. Świeże powietrze pobierane z zewnątrz

ikona

2. Nadmuch świeżego, czystego powietrza do wewnątrz

ikona

3. Zużyte powietrze z zanieczyszczeniami bytowymi

ikona

4. Odzyskanie energii cieplnej i wywiew zużytego powietrza

W skrócie – rekuperacja pozwala nam więc na ogrzanie świeżego powietrza, pochodzącego z zewnątrz oraz usunięcie zanieczyszczeń i alergenów. Widoczna na pierwszy rzut oka przewaga rekuperacji nad klasyczną wentylacją grawitacyjną pozwoli nam spać spokojnie, nawet gdy nasi sąsiedzi korzystają z przestarzałych pieców węglowych. Filtry, stosowane w rekuperatorach umożliwiają niemal całkowite zatrzymanie zanieczyszczeń, które mogłyby trafić do twojego domu.

 

System rekuperacji - czy to się opłaca?

Systemy rekuperacji uznawane są dziś za bezwzględnie najlepszy pod względem energooszczędności i wydajności sposób na zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniach. Jest to rozwiązanie kilkukrotnie przebijające pod względem ilości pozytywów klasyczną wentylację grawitacyjną i występujące w jej przypadku problemy.

Interesuje Cię usługa wykonania rekuperacji?

12 400 46 40 SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Co zyskujesz dzięki rekuperatorowi?

W home7 stawiamy na kompleksowość oraz najwyższe standardy w zakresie jakości. Wykonamy dla ciebie całość prac związanych z montażem pompy ciepła, abyś mógł skorzystać z ekologicznego źródła energii i jednocześnie znacząco zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

  • Automatyczna kontrola nawiewanego i wywiewanego powietrza – możliwość samodzielnego ustawienia charakteru pracy urządzenia pod swoje preferencje.

  • Wygoda – możliwość podłączenia systemu rekuperacji do instalacji inteligentnego budynku lub dodatkowych czujników jakości powietrza, zanieczyszczeń, temperatury czy wilgoci.

  • Brak potrzeby wietrzenia pomieszczeń w zimie – wilgotność powietrza utrzymywana na odpowiednim dla zdrowia poziomie.

  • Możliwość rozbudowy – połączenie rekuperacji z pompą ciepła lub gruntowym wymiennikiem ciepła pozwoli na jeszcze niższe koszty energii.

  • Energooszczędność - niskie rachunki, wynikające m.in. ze znacznego zmniejszenia strat ciepła w budynku.

  • Filtracja powietrza z zewnątrz – brak kurzu, alergenów, roztoczy, smogu i nieprzyjemnych zapachów.

Wady?

Jak w przypadku każdego systemu, rekuperacja także będzie wiązać się z pewnymi wadami. Największe z nich będą tyczyć się z pewnością:

Zdecydowanie się na montaż rekuperacji już na etapie tworzenia projektu domu pozwala jednak znacznie zoptymalizować wszelkie koszty, związane z inwestycją i późniejszą eksploatacją. Sposób działania rekuperatorów i wiążące się z nim znaczne oszczędności energii pozwalają wtedy na stosunkowo szybki zwrot kosztów inwestycyjnych, ciesząc swą bezproblemową i tanią pracą przez długie lata.

Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna – najważniejsze różnice

Zgodnie z obowiązującymi normami, każdy dom musi być wyposażony w system wentylacyjny, zapewniający dostęp do świeżego powietrza, usuwający te już zużyte i zanieczyszczone na zewnątrz. W teorii wentylacja grawitacyjna wpisuje się w te wymagania. W praktyce – nie zawsze spełnia swe zadanie.

Niestety, wentylacja grawitacyjna funkcjonuje poprawnie wyłącznie w określonych warunkach zewnętrznych. Jej skuteczność zależna jest od różnicy temperatury zewnętrznej i wewnętrznej – im większa ona jest, tym skutecznej działa cały system. Okna naszego domu muszą być rozszczelnione, by stworzyć wymaganą różnicę ciśnień między pomieszczeniem a powietrzem z zewnątrz.

Mężczyzna serwisujący wentylację

W związku z tym, do podstawowych wad klimatyzacji grawitacyjnej, które nie występują w przypadku rekuperatorów, zaliczamy:

  1. Możliwość powstawania przeciągów, skutkujących pogorszeniem komfortu i przeziębieniami

  2. Bardzo niska wydajność w okresie wiosenno-letnim – konieczność otwierania okien

  3. Często niedostateczny poziom wymiany powietrza

  4. Problem z owadami w przypadku braku moskitier

  5. Brak tłumienia hałasu, pochodzącego z zewnątrz

  6. Brak kontroli nad procesem wymiany powietrza

  7. Wysokie straty ciepła zimą, wyższe koszty energii

  8. Brak filtracji powietrza nawiewanego

Ostberg - logo

Rekuperatory OSTBERG

Marka Östberg uznawana jest za jednego z liderów w dziedzinie wentylacji, obecnego na rynku od ponad 80 lat w 75 krajach całego świata. Producent ten oferuje swym klientom energooszczędne i wysokowydajne systemy wentylacyjne, gwarantujące bezproblemowe dostarczanie świeżego i wolnego od zanieczyszczeń powietrza w domach, mieszkaniach, biurach i wszędzie tam, gdzie jego zachowanie jest absolutnie konieczne.

Systemy rekupreacyjne od Östberg przeznaczone są do montażu w kuchniach, zachowując ich pełną estetykę dzięki minimalistycznemu designowi i kompaktowym wymiarom.

Neovent - logo

Rekuperatory NEOVENT

NEOVENT to jedno z najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw, produkujących wysokiej klasy wymienniki ciepła, stawiające na pierwszym miejscu komfort użytkowników oraz jak największą przyjazność dla środowiska. W ofercie producenta znajdziemy m.in. wymienniki obrotowe i krzyżowo-przeciwprądowe, cechujące się odzyskiem ciepła na poziomie nawet 95%.

Doskonała automatyka, oparta na precyzyjnych czujnikach i sterownikach w języku polskim czynią z rekuperatorów NEOVENT świetny wybór zarówno dla domów i apartamentów prywatnych, jak i hoteli, biur oraz restauracji.

Zehnder - logo

Rekuperatory ZEHNDER

Wydajność i oszczędności widoczne już na pierwszy rzut oka. Rekuperatory marki Zehnder wykorzystują najbardziej wydajne wymienniki krzyżowo-prądowe, oferujące odzysk ciepła do 94%, przekładający się na możliwość zmniejszenia kosztów energii nawet o połowę. Dzięki zastosowaniu entalipicznych wymienników wilgoci użytkownik otrzymuje zaś pewność co do utrzymania czystości powietrza na najwyższym możliwym poziomie przy jednoczesnym zachowaniu zdrowego poziomu wilgotności.

Nowoczesny design rekuperatorów, opracowany przez projektantów szwajcarskiego producenta oferuje najlepszą estetykę w każdych warunkach.

 

Montaż rekuperatora – co powinieneś wiedzieć?

Zdecydowany/a na doświadczenie wszystkich zalet rekuperacji? Pora na montaż. Tu od razu należy zaznaczyć, że prawidłowo wykonany projekt i montaż stanowią jedyną gwarancję skuteczności oraz bezawaryjności całego systemu wentylacyjnego.

Jako home7 świadczymy pełne usługi w tym zakresie – od audytu, poznania twoich potrzeb i wyboru odpowiedniego rozwiązania, przez profesjonalny montaż, aż po testy, sprawdzające poprawność wykonania instalacji i usługi serwisowo-konserwacyjne.

Interesuje Cię usługa wykonania rekuperacji?

12 400 46 40 SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jaki rekuperator wybrać?

Dobór rekuperatora, który spełni twoje wymagania w stu procentach, zależał będzie m.in. od:

Twój budżet - ikona

Budżetu

jakim dysponujesz
Wydajność rekuperatora - ikona

Wydajności

dobieranej na podstawie obliczenia wymaganego strumienia powietrza do powierzchni twojego domu, ilości osób, rodzaju pomieszczeń
Montaż rekuperatoa - ikona

Rodzaju i miejsca montażu

stojący lub podwieszany, według możliwości montażowych

Wyboru urządzenia powinna dokonywać wyłącznie osoba, legitymująca się odpowiednim doświadczeniem oraz niezbędnymi umiejętnościami i kwalifikacjami w tym zakresie. To właśnie dlatego powinieneś stawiać wyłącznie na profesjonalistów.

 

Projekt rekuperacji – dlaczego jest tak ważny?

Prawidłowo wykonany projekt rekuperacji stanowi gwarancję doboru odpowiedniego typu rekuperatora na podstawie indywidualnych wyliczeń, uwzględniających m.in. standard energetyczny budynku, spręż wentylatorów i odpowiedni system rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych. Wentylacja mechaniczna musi być zamontowana z zachowaniem zgodności ze wszystkimi normami technicznymi i budowalnymi. Jej przebieg powinien uwzględniać zachowanie odpowiednich odległości od innych instalacji, znajdujących się w domu, np. elektrycznej i hydraulicznej.

Na etapie projektu dokonuje się również wyboru materiałów, pozwalających znacznie ograniczyć koszty zabudowy kanałów, określa usytuowanie punktów nawiewnych i wywiewnych, wpływających na komfort i skuteczność działania układu rekuperacji oraz uwzględnia głośność pracy systemu dla zachowania komfortu użytkowników.

Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie oraz uprawnienia budowlane, zarówno w zakresie projektowania, jak i wykonawstwa instalacji rekuperacji.

Kompleksowa usługa - ikona
Niższa stawka VAT - ikona

Na wykonanie całościowo instalacji rekuperacji wraz z montażem dla domu jednorodzinnego obowiązuje stawka 8% VAT!

Gdzie zamontować rekuperator?

Ważnym aspektem, branym pod uwagę na etapie projektowania i konsultacji z inwestorem, jest wybór miejsca montażu urządzenia. Rekuperator powinien być umieszczony w suchym i zadaszonym pomieszczeniu o dodatniej temperaturze – stąd najczęściej instaluje się go w pomieszczeniach gospodarczych, takich jak kotłownia lub na poddaszu.

Warto pamiętać o tym, by pomieszczenie, w którym będzie umieszczony rekuperator, było zlokalizowane możliwie jak najdalej od sypialni, pokojów dziecięcych i innych miejsc, wymagających skupienia lub ciszy, w celu zminimalizowania niedogodności, związanych z potencjalnym (choć bardzo niskim) poziomem emitowanego hałasu. Zabrania się montowania centrali w pomieszczeniach o wysokim zapyleniu i potencjalnie wybuchowej atmosferze.

Rekuperator powinien zostać usadowiony na podłożu odpornym na wilgoć. Należy pamiętać o zachowaniu wymaganej przestrzeni serwisowej oraz zapewnieniu minimalnej odległości 8-10 cm między ściankami centrali a stropem lub ścianą pomieszczenia. Całość powinna być zamontowana w taki sposób, by nie sprawiać problemów zarówno mieszkańcom domu, jak i serwisantom.

Przykładowy sposób montażu rekuperatora

Nasi specjaliści doradzą Ci gdzie zamontować rekuperator w Twoim domu.

Zapraszamy do kontaktu

12 400 46 40 Napisz do nas
 

Pompa ciepła z rekuperacją

Związek idealny. Połączenie rekuperacji z pompą ciepła stanowi najbardziej ekologiczny, energooszczędny i zoptymalizowany system ogrzewania i wentylacji. Na jeszcze niższe – a w niektórych przypadkach w zasadzie zerowe – koszty możemy liczyć przy połączeniu ich z instalacją fotowoltaiczną.

Wchodzące w życie od stycznia 2021 roku przepisy zaostrzają wartość tzw. współczynnika EP, ilości nieodnawialnej energii pierwotnej, wykorzystywanej do zaspokojenia potrzeb cieplnych i energetycznych budynku, do zaledwie 70 kWh/(m2 rok).

Tak restrykcyjne wymogi stają się w zasadzie niemożliwe do spełnienia przy wykorzystaniu tradycyjnych pieców na paliwa stałe, czyniąc z połączenia pompy ciepła i systemu rekuperacji zdecydowanie najlepszy system wentylacyjno-cieplny, dostępny na wyciągnięcie ręki inwestorów. Dlatego tak ważne jest, by wykorzystać maksymalny potencjał odnawialnych źródeł energii już na etapie projektowania naszego wymarzonego domu.

Specjaliści home7 pomogą ci dobrać odpowiednie dla twoich potrzeb rozwiązania z myślą przede wszystkim o twoim komforcie i oszczędnościach, płynących z oferowanych systemów.

Program Czyste Powietrze

Dzięki programowi ,,Czyste Powietrze”, mającemu na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, zarówno montaż rekuperatora, jak i pompy ciepła, objęty jest możliwością uzyskania dofinansowania, w wielu przypadkach znacznie obniżającego koszty wykonania całej instalacji.

Skarbonka - ikona

W przypadku rekuperatorów na dofinansowanie mogą liczyć osoby mieszczące się w jednym z dwóch progów dochodowych, w zależności od których dostępne są dwa poziomy dofinansowania – 10 i 5 tys. zł.

Program obejmuje także przedsiębiorców, których miesięczny dochód nie przekroczył 30-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia, określonego w Rozporządzeniu Rady Ministrów, obowiązującego w grudniu roku poprzedzającego moment złożenia wniosku.

Rodzina na trawniku przed domem
 

Wymagania programu czyste powietrze:

  • Graniczna sprawność temperaturowa odzysku ciepła musi wynosić ≥ 85%
  • Rekuperator musi spełniać warunki klasy efektywności energetycznej “A”
  • Maksymalna wartość współczynnika nakładu energii elektrycznej EP musi wynosić ≤ 0,50 Wh/m3
  • Budynek musi być oddany do użytkowania przy składaniu wniosku
  • Rekuperator musi być wyposażony w automatykę, pozwalającą na dostosowanie wydajności do aktualnego zapotrzebowania mieszkańców
  • Urządzenie musi być fabrycznie nowe, dopuszczone do obrotu handlowego na terenie Unii Europejskiej i objęte gwarancją

Ile kosztuje rekuperacja?

Koszty zakupu rekuperatora i jego montażu są kwestią indywidualną, zależną od wielu parametrów, takich jak rodzaj, wielkość i moc urządzenia, charakteru budynku i poziomu skomplikowania montażu.

Do kosztów eksploatacyjnych zaliczyć musimy zaś cenę rokrocznych przeglądów, energii elektrycznej, wymiany filtrów oczyszczających powietrze i ewentualnej naprawy.

pobierz cennik

Rekuperacja w domu - postaw na

Home7 - logo

Szukasz energooszczędnego, wydajnego i skutecznego systemu wentylacji, gotowego zapewnić komfort całej twojej rodzinie w każdych warunkach? Chcesz, by całość prac została wykonana kompleksowo, bezpiecznie i estetycznie? Postaw na Home7!

Zdobyte przez nas na przestrzeni wielu lat w branży doświadczenie przekłada się na pełny profesjonalizm, dbałość o każdy detal i stawianie twojego zadowolenia na pierwszym miejscu. Całość prac przeprowadzamy w sposób zgodny z wszelkimi normami i tak szybko, jak to tylko możliwe. Zadzwoń lub napisz i przekonaj się już dziś!

Jeżeli jesteś zainteresowany wykonaniem usługi rekuperacji, skontaktuj się z nami.

Przygotujemy dla Ciebie indywidualną wycenę.

12 400 46 40 Napisz do nas
Montaż pompy ciepła w domku jednorodzinym
Zbiornik wodny zamontowany w pralni
Zamontowana jednostka kanałowa
Pompa ciepła w pomieszczeniu gospodarczym

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
Profesjonalizm - ikona

Profesjonalizm

Współpraca z renomowanymi producentami pomp ciepła
Kompleksowa usługa - ikona

Kompleksowa usługa

Doradztwo, sprzedaż, montaż i serwisowanie pomp ciepła
Indywidualne podejście - ikona

Indywidualne podejście

Dobór pompy do każdego typu budynku
Darmowa wizja lokalna - ikona

Darmowa wizja lokalna

Fachowe doradztwo na każdym etapie współpracy