Solidne fundamenty wiedzy o nieruchomościach i budowie domów

Brukowany podjazd do garażu

Pierwszą rzeczą, która wita nas po codziennej pracy jest podjazd. Jednak wita on nie tylko nas, ale także wszystkich naszych gości. Warto zatem zadbać o to byśmy na podjedzie czuli się jak w domu, a swoich sąsiadów mogli zaprosić z dumą, bo podjazd to także rzecz, którą oni jako pierwszą zauważą po przekroczeniu bramy. Jeśli zamierzasz zadbać o to aby Twój podjazd spełniał nie tylko funkcję użytkową, ale także reprezentacyjną to poniżej znajdziesz garść cennych porad jak sprawić by Twój podjazd wywoływał podziw.

Jak projektować podjazd do garażu?

Projektowanie podjazdu to rzecz bardzo ważna jeśli nie chcemy co roku kłaść nowego. Na początku warto zwrócić uwagę na szczegóły czysto techniczne, które zapewnią mu trwałość, a nam wygodę w korzystaniu. Aby być pewnym, że wykonany przez nas podjazd wytrzyma próbę czasu trzeba zwrócić uwagę na następujące elementy:

 

 • Pochyłość – każdy podjazd powinien być przygotowywany by miał spadek rzędu minimum 3-4%. Brak takiego spadku może skutkować zniszczeniem bruku przez gromadzącą się wodę. Taka pochyłość gwarantuje, że woda będzie mogła bez przeszkód spływać do rowu melioracyjnego przed naszą bramą. Warto pamiętać, że pochyłość powinna być zrobiona w stronę przeciwną do garażu. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć kłopotów z zalewaniem garażu przy silniejszych deszczach.
 • Szerokość – podjazd służy do tego aby wygodnie i komfortowo przebyć drogę od bramy do garażu. Jednak czasami będziemy zmuszeni do zawrócenia, więc jeśli mamy taką możliwość powinniśmy zadbać o to by był odpowiednio szeroki.
 • Trwałość – dzięki dobraniu odpowiednich materiałów możemy zaprojektować podjazd którym jeździć będą mogły nawet ciężarówki. Wiadomo jednak, że wytrzymalsze materiały będą równały się z wyższymi kosztami, dlatego jeśli na swoim podjeździe nie będziemy parkować TIR’a, to warto pomyśleć o tańszych rozwiązaniach.
 • Krawężniki – dzięki dobrze położonym krawężnikom zagwarantujemy naszemu podjazdowi stabilną pozycję. Zapobiegną one rozjeżdżaniem się podjazdu na boki pod wpływem ciężaru i będą trzymały podjazd w ryzach.
 • Podsypka – jeśli decydujemy się na podjazd brukowany, warto zwrócić uwagę również na podsypkę. Powinna być ułożona od większych granulatów do drobniejszych. Niezależnie od tego na jaki rodzaj podsypki się zdecydujemy powinniśmy zadbać o to aby odpowiadała naszym wymaganiom i wytrzymywała obciążenia naszego samochodu. Warto w tym celu w sklepie zapytać specjalistów o to, jaki rodzaj będzie dla nas najlepszy.
 • Estetyka otoczenia – ostatnim, lecz nie mniej ważnym elementem jest estetyka. Powinniśmy dopasować materiał z którego wykonujemy podjazd do otoczenia. Dzięki dobraniu odpowiedniej kolorystyki i faktury możemy sprawić, że podjazd będzie harmonizował z domem czy garażem i dawał przyjemny efekt estetyczny.

 

Atrakcyjny podjazd brukowany

Obecnie materiałem na który najczęściej decydują się ludzie przy budowie podjazdów jest kostka brukowa. Wiąże się ona nie tylko z walorami estetycznymi, ale także wysokim poziomem trwałości. Kolejnym jej atutem jest łatwość z jaką nawet samodzielnie możemy ją wyłożyć i niewygórowany koszt. Oczywiście nie jest to opcja najtańsza, jednak podczas budowy czegoś co ma służyć latami nie powinniśmy decydować się na najtańsze rozwiązania, bo w przyszłości przysporzą nam one kosztów. Liczne naprawy i droga konserwacja tańszych rozwiązań sprawiają, że na dłuższą metę zdecydowanie bardziej odpowiednim rozwiązaniem staje się właśnie kostka brukowa.

 

Jak wybrać kostkę brukową?

Gdy już wiemy jak zaprojektować swój podjazd i decydujemy się na wykonanie go z kostki brukowej należy skupić się na konkretnym rodzaju kostki brukowej. Żeby nasz wybór był przemyślany i sprawdził się w działaniu musimy dobrać kostkę brukową pod względem zarówno estetycznym jak i użytkowym. Warto pamiętać jednak o tym, że priorytetem dla nas jest wytrzymałość, a nie wygląd. Dopiero gdy dobierzemy odpowiednio wytrzymały materiał możemy myśleć nad fasonami i odcieniami – nigdy na odwrót. Obecnie na rynku dostępne są następujące grubości kostek brukowych:

 • 8 cm – jest to grubość, która wytrzyma nawet samochody ciężarowe, więc jeśli jesteśmy przezorni i chcemy mieć pewność, że podjazd będzie nam służył na lata to powinniśmy zainwestować w taką grubość. Cennik kostek tego rozmiaru oscyluje między kwotami: 38-45zł/m2
 • 6 cm – to grubość przeciętna, która bez problemu radzi sobie z samochodami osobowymi, więc jeśli chcemy zaoszczędzić nieco pieniędzy, to do zwykłego podjazdu możemy zastosować właśnie tą kostkę. Cennik kostek tego rozmiaru oscyluje między kwotami: 37-42zł/m2
 • 4 cm – to grubość najmniejsza, raczej nie powinno się jej stosować do podjazdów, bo może okazać się zbyt mało wytrzymała. Jeśli już chcemy koniecznie jej użyć, to możemy posłużyć się nią do wyłożenia pieszych ścieżek dookoła domu lub tarasów. Cennik kostek tego rozmiaru oscyluje między kwotami: 30-35zł/m2

 

Prócz grubości warto także zastanowić się nad konkretnym rodzajem kostki brukowej. Poszczególne rodzaje różnią się między sobą walorami estetycznymi, sposobem wykonania i ceną a są to między innymi:

 • Kostki betonowe – najpopularniejsza wersja kostki brukowej ze względu na swoją niską cenę, walory estetyczne i wytrzymałość na czynniki fizyczne. Dzielimy je na jedno- i dwuwarstwowe. Ta pierwsza opcja cechuje się niższą wytrzymałością, walorami estetycznymi i ceną, a ta druga posiada warstwę ze specjalnym kruszywem, który nadaje jej niepowtarzalny wygląd.
 • Kostki kamienne – zwykle są wykonane z bazaltu lub granitu. Cechują się wyższą wytrzymałością na czynniki fizyczne takie jak ścieranie i obciążenia. Za wyższą jakość przyjdzie nam jednak zapłacić nieco więcej niż za opcję z kostkami betonowymi.
 • „Kocie łby” – czyli kostka z kamienia polnego. Cechuje się specyficznym urokiem i nieregularnością powierzchni. Takie kostki nie przylegają ściśle do siebie i nie tworzą płaskiej powierzchni co możemy odczuć jeżdżąc po nich samochodem. Koszt takiego podjazdu wyniesie podobną kwotę co wykonany z kamiennej kostki brukowej.

 

Powyższe informacje pozwolą Ci sprawnie poruszać się po tematyce związanej z kostką brukową. Warto jednak przed przystąpieniem do budowy skontaktować się ze specjalistą. Często firmy sprzedające kostkę brukową oferują fachowe porady zupełnie gratis, a nie ma bardziej cennej opinii niż opinia specjalisty.

 

 

Edwin Harmata