Solidne fundamenty wiedzy o nieruchomościach i budowie domów

Czy opłaca sie ogrzewanie kominkowe?

Kominki kojarzą nam się z domem w górach i mnóstwem śniegu dookoła. Spędza się przed nimi wieczory z książką, ale ogrzewają tylko pomieszczenie, w którym się znajdują. Czy jest efektywniejszy sposób na ogrzewanie domu kominkiem? Okazuje się, że tak.

Co to jest ogrzewanie kominkowe?

Ogrzewanie kominkowe jak sama nazwa wskazuje to proces podniesienia temperatury pomieszczeń w domu, jeśli nie posiadamy centralnego ogrzewania, bądź jakiegokolwiek z dostępnych. Najlepiej w taką instalację wyposażyć dom już przy projektowaniu, ale jeśli ktoś już posiada budynek bez takiego ogrzewania to założenie nowej też nie jest przesadnie trudne. Trzeba będzie się pogodzić jedynie z czasowym remontem i bałaganem.

 

Jak działa ogrzewanie kominkowe?

To już zależy od wersji, którą wybierzemy. Dostępne są dwie:

  • Dystrybucja Gorącego Powietrza (DGP)
  • Kominek z Płaszczem Wodnym

Oba warianty łączy kominek opalany drewnem. Dystrybucja Gorącego Powietrza polega na zebraniu okapem ciepłego powietrza i rozesłaniu ich przewodami do każdego pomieszczenia w domu. Przewody te można umieścić w podwieszanym suficie, podłodze, bądź ścianie. Aby powietrze dotarło do każdego pomieszczenia konieczny jest wentylator montowany przy kominku. Warto umieścić kominek w centralnym punkcie domu, aby powietrze pokonywało równe odległości do poszczególnych pomieszczeń.

Drugą wersją jest kominek z płaszczem wodnym. Działa na zasadzie kotła grzewczego, ogień z kominka ogrzewa wodę, która jest rozprowadzana rurami do kaloryferów w pomieszczeniach. Można także podłączyć płaszcz wodny do instalacji wodnej i oprócz ciepła w domu mieć gorącą wodę w kranie. W przypadku tej instalacji kominek możemy umieścić w dowolnym punkcie w domu.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Zaletami DGP są szybkość ogrzewania i mały stopień komplikacji całego układu. Wadą natomiast jest brak możliwości regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Natomiast zaletami kominka z płaszczem wodnym są możliwość podłączenia go do instalacji wodnej i możliwość precyzyjnego regulowania temperatury pokrętłem przy kaloryferze. Wadami są: dłuższy czas oczekiwania na ogrzanie pomieszczeń, oraz fakt, że jeśli dom ogrzewany jest sporadycznie może dojść podczas srogiej zimy do zamarznięcia wody w kaloryferach i rurach.

 

Jak wybrać drewno kominkowe?

Drewno do kominka zużywamy w zależności od pogody, wielkości ogrzewanych pomieszczeń i głównie częstotliwości palenia. Dlatego warto wybrać drewno z dużą wartością opałową. Drzewa iglaste mają w sobie dużo żywicy, która strzela podczas palenia tworząc ciężkie do zmycia plamy. Dlatego poleca się drewno z drzew liściastych. Najdłużej palą się drewna twarde (grab, dąb, buk) dlatego stosując te gatunki rzadziej będziemy dokładać do kominka. Z tych trzech najlepiej wybrać grab, ma najwyższą wartość opałową, spala się bardzo wolno i nie tworzy wielkiego płomienia, za to daje dużo ciepła. Dąb i buk mają podobną wartość opałową i także oddają dość dużo ciepła.

 

Gdzie kupić drewno kominkowe?

Jeżeli planujesz zakup większej ilości drewna kominkowego, warto dobrze rozeznać się w ofercie okolicznych sprzedawców, aby zaopatrzyć się w drewno w dobrej cenie. Ze względu na specyfikę terenu, bardzo atrakcyjne warunki zakupu drewna można otrzymać w woj. podkarpackim, a zwłaszcza drewno opałowe Stalowa Wola. Warto wybrać sprzedawcę, który jest fachowcem w tej dziedzinie i doradzi nam, które drewno kominkowe najlepiej sprawdzi się w naszym domowym kominku.

 

 

Robert Saj