Solidne fundamenty wiedzy o nieruchomościach i budowie domów

Techniki malowania ścian

Malowanie ścian nie należy do najprostszych czynności. Jednak nie zawsze konieczne jest korzystanie z pomocy profesjonalnych fachowców w trakcie przeprowadzania remontu. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad. Pokażą one, że nawet z malowaniem ścian można sobie samemu poradzić i dodatkowo wspaniale się przy tym bawić. Sprawdź zatem, jakie są najpopularniejsze techniki malowania ścian i zastosuj je w praktyce.

Techniki malowania

Oto najlepsze techniki malowania ścian! Wybierz zgodną z Twoimi potrzebami i eksperymentuj:

  1. Malowanie pędzlem – Jest to podstawowy sposób na malowanie ścian. Jednak nie zawsze można go zastosować. Metoda ta sprawdza się przede wszystkim w przypadku pokrywania farbą mniejszych powierzchni. W innym wypadku malowanie pędzlem może okazać się dosyć czasochłonne. Inną słabszą stroną tej metody jest możliwość pozostawiania śladów po pędzlu. Jednak malując tym podstawowym narzędziem malarskim można dotrzeć również w trudnodostępne miejsca.
  1. Malowanie wałkiem – Inne niezwykle popularne narzędzie malarskie to wałek do malowania. Malowanie wałkiem sprawdzi się przede wszystkim w sytuacjach, w których pomalować trzeba dużą powierzchnię. Wtedy można malować bez smug, przy okazji wydajnie wykorzystywać dostępną farbę. Ponadto takie malowanie jest o wiele szybsze. Dodatkowo wybierając odpowiednią długość kijka, na którym umieszczony jest wałek można malować nim również sufit, nawet bez konieczności skorzystania z drabiny.
  1. Malowanie natryskowe – Na malowanie natryskowe mogą sobie pozwolić osoby, które zaopatrzą się w specjalistyczny sprzęt oraz przeznaczone do takiego właśnie malowania farby. Dodatkowo konieczne jest posiadanie umiejętności malowania takim sprzętem. A wcale nie jest to takie łatwe. Taka metoda malowania jest polecana szczególnie wtedy, kiedy wymalować trzeba naprawdę dużą powierzchnię. Wtedy można dokonać tego o wiele szybciej, niż malując zwykłym pędzlem lub wałkiem. Kluczowe jednak znaczenie dla skuteczności malowania natryskowego ma wybór dobrej jakości urządzeń malarskich takich jak pistolet malarski lub agregat malarski. Sprawdź ofertę sklepu CTM Techmal i wybierz idealny sprzęt dla siebie.
  1. Specjalistyczne techniki malowania ścian – to idealny sposób malowania, zwłaszcza kiedy zależy ci na osiągnięciu niebanalnego efektu. Poniższe techniki malowania pozwalają bowiem na dekoracyjne malowanie ścian:
  • Gąbkowanie.
  • Szczotkowanie.
  • Szmatkowanie.
  • Pieczątkowanie.
  • Przecieranie.

Aby malowanie ścian przyniosło oczekiwane efekty ważny jest nie tylko wybór odpowiedniej techniki malowania ścian. Również bardzo ważne jest przygotowanie pozostałych elementów. Będą to: dobór pasującego do wnętrza koloru farby, wybór potrzebnych narządzi i sprzętów, właściwe przygotowanie podłoża, które ma być malowane oraz zabezpieczenie części pomieszczenia, które nie mają być malowane. Wspólne zaistnienie tych czynników bezapelacyjnie może przybliżyć do odniesienia malarskiego sukcesu.