Informacja o planowanych zmianach w sposobie oddawania i odzysku energii z sieci przez właścicieli instalacji fotowoltaicznych, które mają wejść w życie wraz z nowym rokiem, wręcz zszokowała branżę. Wieszczonemu znacznemu spadkowi opłacalności zaczęli przeglądać się nie tylko eksperci z branży energetycznej, ale także klimatolodzy i ekonomiści. W tym artykule wyjaśniamy, jak nowe przepisy mogą wpłynąć na fundusze prosumentów zarówno obecnych, jak i przyszłych, odpowiadając przy tym na najważniejsze pytanie: czy to się jeszcze będzie opłacać?
Coraz bardziej restrykcyjne normy techniczne, związane z ogrzewaniem domów oraz chęć oszczędności przekładają się na stale rosnącą popularność pomp ciepła. Czy dodatkowe połączenie ich z panelami słonecznymi pozwoli nam zredukować koszty energii prawie do zera? Jak się okazuje, jest to jak najbardziej możliwe. Zapraszamy do opracowania poświęconego współpracy tych dwóch instalacji, a także zasadami ich doboru oraz przykładowym bilansem kosztów.
Oszczędność na rocznych kosztach ogrzewania to nasz główny bodziec do rozważenia inwestycji w pompy ciepła. O wiele częściej przywoływany w ich kontekście, niż brak negatywnego wpływu na środowisko, czy trwałość, wystarczająca na lata. I trudno się temu dziwić – w dobie zaostrzania norm energetycznych, wykluczających wręcz tradycyjne ogrzewanie węglem oraz rosnących cen prądu. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób oszacować koszty eksploatacji pompy ciepła i poznasz przykładowe wyliczenia dla typowego domu jednorodzinnego.
Używamy cookies